Zwiedzanie, wykład, recital 8 marca w OSLM

Państwowe Muzeum Górnośląskie informuje:

W ramach koncepcji 3 w 1 Państwowe Muzeum Górnośląskie zaprasza na zwiedzanie wystawy specjalnej, późniejszy wykład oraz recital z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. O oprawę muzyczną zadba Tomasz Zawierucha (Folkwang University of the Arts) ze specjalnie skomponowanym na tę okazję repertuarem. Wstęp jest wolny.

Popołudnie rozpocznie się o godzinie 17:00 krótkim oprowadzaniem po muzeum z dyrektorem muzeum. Zaprezentowane zostaną wystawy stałe i specjalne. Od godziny 18:00 Leonhard Wons, który urodził się na Górnym Śląsku, wykorzysta pamiątki, zdjęcia i materiały filmowe ze swojej starej i nowej ojczyzny, a także z rodzinnego archiwum, aby pokazać, jak różnorodne były kiedyś górnośląskie zwyczaje i tradycje oraz co z nich istnieje do dziś. Pod hasłem "Kroschonki, Klappern und Kreuzelstecken" (Kroschonki, grzechotki i haft krzyżykowy) program wprowadza odwiedzających w nastrój Wielkanocy i wiosny. Muzyczną atrakcją będzie koncert gitarowy w Haus Oberschlesien z udziałem prof. Tomasza Zawieruchy (Folkwang University of the Arts). Publiczność czeka międzynarodowa podróż do bliskich i dalekich zakątków świata. W centrum uwagi znajdą się utwory japońskiej kompozytorki Mayako Kubo oraz miniatury polskiej gitarzystki, kompozytorki i pedagoga Tatiany Stachak. Romantyczna i nastrojowa muzyka Włocha Mauro Giulianiego oraz klasyczne utwory Bacha i Chopina. Mistrzowska mieszanka!

Uznany na całym świecie gitarzysta Tomasz Zawierucha zwrócił na siebie uwagę już podczas studiów u Thomasa Müllera-Peringa i Moniki Rost, zdobywając pierwsze nagrody na renomowanych międzynarodowych konkursach gitarowych, takich jak Ville d'Antony - Paryż, Dundee i Tokyo International Guitar Contest. Jun Sugawara z Gendai Guitar Magazine napisał o jego solowym recitalu w Bunka-Kaikan Recital Hall w Tokio: "Pan Zawierucha jest bez wątpienia jedną z najciekawszych osobowości na scenie gitarowej swojego pokolenia". Gitarzysta jest regularnym gościem renomowanych festiwali, takich jak Stuttgart International Classic Guitar Festival, Liechtensteiner Gitarrentage, International Guitar Symposium Iserlohn i Rencontres de la Guitare Paris. Jako poszukiwany i zaangażowany muzyk kameralny współpracuje z takimi artystami jak zdobywca nagrody Grammy John Dearman, Ricardo Gallén i Olaf Van Gonnissen. Zawierucha prowadził lekcje gry na gitarze w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Weimarze oraz w Państwowym Konserwatorium Vorarlberg w Feldkirch. Jest również gościnnym artystą Królewskiego Konserwatorium Szkocji w Glasgow. Od 2014 roku jest profesorem gitary na Folkwang University of the Arts w Essen.

Wydarzenie jest wspierane przez Nadine Mauch, pełnomocniczkę ds. równouprawnienia miasta Ratingen, która zwraca się do gości wydarzenia w przemówieniu powitalnym: "Doświadczamy, jak krucha stała się nasza demokracja nie tylko od 24 lutego 2022 r. wraz z wojną agresji Putina przeciwko Ukrainie. Demokracja jest w niebezpieczeństwie: w wojnie przeciwko Ukrainie, na ulicach Białorusi, Iranu i Afganistanu. Na całym świecie demokracja jako forma państwa i rządu jest werbalnie degradowana w bezwstydny i pozbawiony skrupułów sposób, a jej przedstawiciele są nawet fizycznie atakowani. Wszędzie widać, że prawa kobiet nie są nienaruszalne. Stopień, w jakim prawa kobiet są umocowane i zabezpieczone, jest wskaźnikiem liberalno-demokratycznego stanu społeczeństwa. Nie chodzi tu o "kwestie kobiece", ale o prawa człowieka. Naszym zadaniem jest ich ochrona i obrona. Solidaryzujemy się dziś ze wszystkimi kobietami, które walczą o prawa człowieka, prawa kobiet oraz życie w pokoju i bezpieczeństwie".

Foto: Tomasz Zawierucha

Mgr Katarzyna Lorenc.

Komunikacja i marketing

Fundacja Dom Górnośląski

Państwowe Muzeum Górnośląskie

Bahnhofstraße 62 ∙ 40883 Ratingen

Telefon +49 (0) 2102 965-233

E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.oslm.de

Adres pocztowy/administracja

Bahnhofstraße 71 ∙ 40883 Ratingen

www.facebook.de/Oberschlesisches.Landesmuseum
www.instagram.com/oslm_ratingen

Aktualne wystawy specjalne:
"Cześć pułkowi, w obronie ojczyzny"
Pruskie pułki w prowincji śląskiej 1871-1914: między militaryzmem a życiem codziennym
Wystawa ze zbiorów Norberta Kozioła
01 października 2023 - 30 czerwca 2024

Przekraczając granicę. Życie codzienne w podzielonym kraju
14 listopada 2022 - 18 lutego 2024

Anna Tatarczyk: Forma - Kolor - Światło
21 stycznia 2024 - 31 grudnia 2024