Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane do 12.10.2023

Istnieje dodatkowa możliwość głosowania poprzez uzyskanie „Zaświadczenia o prawie do głosowania”. Z tym zaświadczeniem można głosować w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce i na świecie. Jest to najłatwiejsza forma uzyskania prawa do głosowania dla Polaków mieszkających za granicą, a mających meldunek w Polsce, którzy nie są ujęci w rejestrach osób uprawnionych do głosowania w konsulatach polskich za granicą.

Wniosek o zaświadczenie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy w całej Polsce albo w konsulacie. Pan Joachim Białas sprawdził tę możliwość otrzymania zaświadczenia o prawie go głosowania za granicą. Zarezerwował termin w konsulacie w Monachium w dziale „Sprawy prawne i obywatelskie”, złożył wniosek w konsulacie w ustalonym terminie i otrzymał takie zaświadczenie „od ręki” bezpłatnie. Sprawdziłam też tę możliwość będąc w Polsce. Udałam się do najbliższego urzędu gminy, w moim wypadku był to urząd gminy Warszawa Targówek, po wypełnieniu prostego formularza zamieszczonego jako wzór poniżej artykułu, otrzymałam zaświadczenie uprawniające do głosowania w dowolnej komisji wyborczej. Tego rodzaju zaświadczenia są wydawane tylko do 12 października 2023.  

Gdzie mój ma największą siłę oddziaływania?

W wyborach 15 października przed konsulatami i lokalami wyborczymi za granicą najprawdopodobniej jak zawsze pojawia się wielogodzinne kolejki. Ale Polacy z okolic nadgranicznych mają alternatywę. Trzeba się tylko postarać o "Zaświadczenie o prawie do głosowania" (w gminie czy w konsulacie) i można głosować w dowolnym lokalu wyborczym na terenie Polski i świata! Polacy z Berlina mogą się ruszyć na wybory do Kostrzyna czy do Słubic.  

Tam mogą nawet wzmocnić siłę swojego głosu. W okręgu nr. 19, czyli Warszawa I, gdzie idą wszystkie głosy liczone od Polaków z zagranicy, 20 mandatów przydzielało w 2019 około 1,3 miliona wyborców. Czyli na jeden mandat potrzebowano średnio 65 tysięcy głosów! W okręgu zielonogórskim 12 mandatów w 2019 roku przydzielało tylko 438 tysięcy, czyli przypadało średnio 36 tysięcy głosów na mandat. Liczby głosów dla poszczególnych okręgów można sprawdzić na stronie PKW: https://sejmsenat2019.pkw.gov.pl/sejmsenat2019/.

Inną dogodna alternatywą dla Polonii z Berlina i okolic nadgranicznych może być też Cedynia - okręg szczeciński, gdzie 12 mandatów przydzielało tylko 470 tys. wyborców. Czyli ok. 39 tys. głosów na mandat.

Przygraniczne komisje wyborcze 

 Adresy lokali przygranicznych komisji wyborczych znajdują się stronach:

Kostrzyn  https://kostrzynnadodra.naszemiasto.pl/gdzie-mozna-glosowac-w-kostrzynie-nad-odra-lista-lokali-wyborczych/ar/c1p1-20371567

Słubice https://slubice.naszemiasto.pl/lokale-wyborcze-w-slubicach-gdzie-glosowac-podczas-wyborow-2023/ar/c1p1-20371611

Cedynia  https://gryfino.naszemiasto.pl/lokale-wyborcze-w-cedyni-gdzie-glosowac-lista-lokali-wyborczych/ar/c1p1-20372917

Kandydaci na posłów i senatorów w poszczególnych okręgach

Jeżeli ktoś nie zna kandydatów i kandydatek w nie swoim okręgu może ich poznać tutaj: https://www.wnp.pl/parlamentarny/wybory-sejm/okregi/ 

Joachim Bialas/ Agata Lewandowski