Zagadki, zniżki, wycieczki w OSLM Ratingen

Ratingen. Program Muzeum Górnośląskiego-Oberschlesisches Landesmuseum(OSLM) na trzeci kwartał 2023 jest wypełniony po brzegi. 

Śledzić niczym zespół dziennikarzy i w zabawny sposób zanurzyć się w historii i kulturze Górnego Śląska? Będzie to możliwe w Escape Roomach Muzeum Górnośląskiego (OSLM) od jesieni 2022 roku. Teraz OSLM zaprasza na nadzorowane gry i łamigłówki w każdą środę od 5 lipca do 2 sierpnia podczas wakacji. Młodzi zwiedzający (9-16 lat) będą pod opieką i kierownictwem zespołu muzeum, nie zdradzając zbyt wiele. Możliwe godziny rozpoczęcia: 1, 3 i 5 po południu, tylko po rejestracji na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

25 lat nowego gmachu muzeum oznacza w lipcu wstęp za 2,50 euro. Skorzystaj z jubileuszowej zniżki i poznaj Muzeum Górnośląskie (jeszcze) lepiej.

Jeśli chcesz zagłębić się w historię muzeum, powinieneś wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim z okazji otwarcia wystawy specjalnej "40 lat OSLM" w niedzielę 16 lipca o godz. 15:00 . W programie przewidziano poszukiwanie śladów historycznych. Kurator Marton Szigeti opowie o prehistorii, założeniu i nowym budynku OSLM oraz przedstawi współczesny wizerunek muzeum historii kultury. Oprowadzanie błędzie żywo ilustrowane obiektami z własnej kolekcji muzeum, których opisy dostarczają odpowiedzi na często zadawane pytanie, w jaki sposób Górnoślązacy przybyli do Nadrenii Północnej-Westfalii.

W sierpniu możesz być kreatywny dzięki trzem ofertom. Podczas warsztatów pisania piosenek z Martellem Beigangiem w niedzielę 13 sierpnia (12.00-16.00) uczestnicy będą tworzyć własne utwory. Oprócz podstaw pisania piosenek, warsztaty uczą również strony technicznej, ponieważ powstałe teksty są profesjonalnie edytowane i oprawiane w muzykę. Warsztaty w niedzielę 27 sierpnia (13.00-17.00) dotyczą popularnego handletteringu. Wraz z Maią Kesseler można zanurzyć się w technice i eksperymentować z kreatywnymi metodami, językiem i pisaniem. Oprócz teorii i indywidualnych ćwiczeń, podczas warsztatów przestawione zostaną różne rodzaje pióra i style rysowania. Oba warsztaty artystyczne skierowane są do młodzieży w wieku od 10 do 14 lat. Są one bezpłatne, ponieważ oferowane są w ramach Kulturrucksack NRW. Bez ograniczeń wiekowych, w sobotę 26 sierpnia (14.00-16.00) odbędą się warsztaty malarstwa akwarelowego z Maugą Houba-Hausherr. Kurs akwareli odbywa się przy okazji wystawy "Zwei Mal Heimat - An Rhein und Oder". Opłata za uczestnictwo wynosi 3 euro od osoby. Na wszystkie warsztaty wymagana jest rejestracja pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wrzesień to przede wszystkim wycieczki.

W Europejski Dzień Kultury Żydowskiej (3 września, godz. 15.00) dr Frank Mäuer oprowadzi zwiedzających po wystawie specjalnej "Żydowskie ślady. Od synagogi do domu modlitwy w Bytomiu"; w Dniu Otwartego Zabytku (10 września, godz. 15.00) dr Dawid Skrabania zaprezentuje architekturę Górnego Śląska około 1922 roku. Z kolei 14 września o godz. 18.00 prof. Peter A. Kraus z Uniwersytetu w Augsburgu opowie o separatyzmie baskijskim i katalońskim. Tego dnia (a także 6 lipca, 20 lipca i 3 sierpnia) będzie można zwiedzić wystawę specjalną "Grenzgänger. Życie codzienne w podzielonym kraju". W piątek 29 września w godz. 18.00-22.00 powraca neandertlandzki MUSEUMNACHT. Muzeum Górnośląskie zaprasza na podróż w pięciu odsłonach. Pod hasłem Gdzie jest Górny Śląsk? Kto pochodzi z Górnego Śląska? Jak smakuje Górny Śląsk? Jak brzmi Górny Śląsk?  (z koncertem Freli Blue we foyer), kultura Górnego Śląska jest prezentowana z pierwszej ręki.

Oberschlesisches Landesmuseum

Bahnhofstraße 62 ∙

D-40883 Ratingen

www.oslm.de