Wymiar parlamentarny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025

1 stycznia 2025 r. Polska – po raz drugi w historii – obejmuje półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Oznacza to, że przez najbliższe 6 miesięcy polski rząd wraz z Sejmem i Senatem RP będą dyskutować w Warszawie z przedstawicielami 26 krajów UE o kwestiach najważniejszych dla naszego kontynentu.

Wiodącym hasłem spotkań w Parlamencie RP będzie „Bezpieczeństwo, Europo!”, czyli motto polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Goście wydarzeń organizowanych w ramach parlamentarnego wymiaru prezydencji, których gospodarzami będą marszałek Senatu i marszałek Sejmu, będą zastanawiać się nad tym, jak wzmocnić europejskie bezpieczeństwo we wszystkich jego aspektach: zewnętrznym, wewnętrznym, ekonomicznym, informacyjnym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

„Chcielibyśmy, żeby na spotkaniach, których gospodarzami będą Sejm i Senat, zidentyfikowano kluczowe dla całej Unii Europejskiej problemy i zarysowano sposoby ich rozwiązania. Pragniemy, aby współpraca międzyparlamentarna nadawała ton debatom w państwach członkowskich oraz na szczeblu unijnym. Jesteśmy głęboko przekonani, że wyniki tych debat wzmocnią demokratyczną legitymację do zmierzenia się przez Unię Europejską ze stojącymi przed nią wyzwaniami!” – napisali we wspólnym przesłaniu marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

W trakcie polskiej prezydencji zaplanowano zorganizowanie łącznie siedmiu dużych spotkań międzyparlamentarnych, w tym: Spotkania Przewodniczących Konferencji Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC Chairs), Konferencji Międzyparlamentarnej ds. Stabilności, Koordynacji i Zarządzania Gospodarczego, odbywającej się w ramach Europejskiego Tygodnia Parlamentarnego, Spotkania Grupy ds. Wspólnej Kontroli Parlamentarnej Europolu (JPSG), Konferencji Międzyparlamentarnej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPZiB / WPBiO), a także spotkań komisji branżowych parlamentów państw UE oraz Sesję Plenarną Konferencji Komisji do Spraw Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC).

Wypowiedź Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej dotycząca objęcia prezydencji przez Polskę w Radzie Unii Europejskiej znajduje się na stronie https://www.youtube.com/watch?v=nNSOiVZpnB0&t=6s.

Harmonogram spotkań oraz szczegółowe informacje na temat wydarzeń w trakcie polskiej prezydencji będą zamieszczane na bieżąco na stronie https://parleu2025.pl/.

Kancelaria Senatu

Centrum Informacyjne Senatu

Dział Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej

ul. Wiejska 6/8 00-902 Warszawa

Telefon: +48 22 694 95 22

Telefon: +48 665 050 211

poczta:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.senat.gov.pl/dla-mediow/kontakt/

Źródła: 

https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art ,16621,wymiar-parlamentarny-polskiej-prezydencji-w-radzie-ue.html

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/rozpoczela-sie-prezydencja-polski-w-radzie-unii-europejskiej# :

https://www.consilium.europa.eu/pl/council-eu/presidency-council-eu/