Wybory 2023 – terminy rejestracji w komisjach wyborczych w Polsce, referendum

Przed Polakami w Polsce i za granicą nadchodzi wyjątkowy czas decyzji podejmowanych tylko raz na cztery lata – wybory do Sejmu i Senatu RP. „Prezydent RP Andrzej Duda postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2023 r. zarządził wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej na 15 października 2023” – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Referendum

Dodatkowo 17 sierpnia Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum w dniu wyborów parlamentarnych 15 października. Za przyjęciem uchwały głosowało 234 posłów, 210 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. Udział w referendum jest dobrowolny. W ramach referendum każdy biorący udział w wyborach parlamentarnych będzie mógł, ale nie musiał dodatkowo odpowiedzieć na cztery pytania:

  1. Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?
  2. Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?
  3. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
  4. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Według zasad ordynacji wyborczej wszystkie glosy oddane w danej komisji wyborczej muszą być podliczone i wysłane w ciągu 24 godziny. W sytuacji referendum, podliczanie głosów wyborczych do Sejmu i Senatu RP będzie znacznie wydłużone, ponieważ będą dodatkowo uwzględniane odpowiedzi na pytania referendum. Niestety jak podkreśla Lukas Soltysiak w artykule „Polacy za granicą wciąż nie mogą zapisywać się do rejestru wyborców” z 6 września na stronie Polonia Viva, do tej pory nie wiemy, gdzie możemy się zgłaszać do komisji wyborczych w Niemczech i czy te komisje zdołają na tyle szybko policzyć i przesłać glosy, żeby były one ważne?  

Rejestracja na liście wyborców w Polsce

Wielu Polaków z Berlina i przygranicznych landów decyduje się wziąć udział w głosowaniu na terenie Polski. Do głosowania w Polsce potrzebny jest ważny dowód osobisty lub paszport. Jeżeli nadal mamy stałe miejsce zamieszkania w Polsce, to powinniśmy tam automatycznie być zapisani na liście wyborców, co warto jednak wcześniej sprawdzić.  Jeżeli nie mamy miejsca zamieszkania w Polsce, to musimy się na 2 tygodnie przed wyborami zarejestrować w komisji wyborczej, w której mamy zamiar głosować na terenie kraju. Aby zarejestrować się do głosowania trzeba złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców osobiście w danym urzędzie lub przez Internet. Aby złożyć taki wniosek internetowo należy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-wpisanie-do-rejestru-wyborcow i wybrać opcję „Złóż wniosek”.  Następnie należy potwierdzić swoją tożsamość profilem zaufanym. Aby dopisać się do spisu wyborców można też udać się osobiście do urzędu gminy i tam wypełnić wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

Dokładne informacje znajdują się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl, a dla ułatwienia zamieszczam poniżej wskazówki ze strony https://pila.kbw.gov.pl/aktualnosci/wydarzenia/wyborco-sprawdz-czy-jestes-w-rejestrze-wyborcow.

„Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz. Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie. 

Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos.

Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

Co masz zrobić?

Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz.

Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców!

Więcej informacji na stronie www.pkw.gov.pl oraz na kanałach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych.”

Agata Lewandowski