#wakacjezprojektem - Wydział Konsularny i Polonii w Berlinie oraz Konsulaty Generalne RP w Hamburgu, Kolonii i Monachium

Kolejną instytucją, która może finansowo wesprzeć działania organizacji (i nie tylko) to Wydział Konsularny i Polonii w Berlinie oraz Konsulaty Generalne RP w Hamburgu, Kolonii i Monachium
Zachęcamy do podawania tych informacji dalej, niech idą szeroko i docierają do jak największej ilości osób. Dziękujemy!
Przedsięwzięcia polonijne - Zasady współpracy
Wydział Konsularny i Polonii w Berlinie oraz Konsulaty realizują we współpracy z środowiskami polskimi i polonijnymi w danym okręgu konsularnym przedsięwzięcia w obszarze szeroko rozumianej #kultury oraz #edukacji.
Współpraca odbywa się w ramach „Planu współpracy z Polonią i Polakami Za Granicą” przyjętego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w danym roku budżetowym.
Istotnym dokumentem programowym w obszarze współpracy polonijnej jest także "Rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020". Obowiązuje on do czasu przyjęcia nowego Programu Rządowego.
Przed wystąpieniem do placówki z ofertą współpracy należy zapoznać się dokładnie z jej zasadami. Zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z daną placówką, gdyż istnieje możliwość uzyskania konsultacji planowanych działań.
Realizowane są dwa rodzaje przedsięwzięć:
🔹tzw. "małe przedsięwzięcia" - do 500 euro;
🔹tzw. "duże przedsięwzięcia" - powyżej 500 euro (decyzja o realizacji przedsięwzięcia podejmowana jest przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ (dalej: DWPPG MSZ); decyzje podejmowane są na I i II półrocze danego roku.
Tzw. "małe przedsięwzięcia" realizowane są w ramach funduszu Szkolnictwo Polskie za granicą oraz funduszu Pozostała działalność.
Poniżej zamieszczamy schemat wnioskowania o tzw. „duże przedsięwzięcia”:
1. Terminy nadsyłania wniosków:
- do 31 października - w przypadku przedsięwzięć całorocznych lub planowanych na pierwsze półrocze następnego roku;
- do 30 kwietnia - w przypadku przedsięwzięć planowanych na drugie półrocze roku bieżącego.
Przedsięwzięcia należy zaplanować w sposób umożliwiający ich pełną realizację oraz rozliczenie finansowe w przeciągu danego roku kalendarzowego, najpóźniej do 30 listopada roku budżetowego.
Wnioski nadesłane po terminie nie będą rozpatrywane.
2. Weryfikacja i akceptacja wniosków
Placówki dokonują wstępnej oceny nadesłanych ofert pod kątem spełniania wymogów formalnych oraz ich zgodności z celami polskiej polityki wobec Polonii, zapisanymi w "Rządowym Programie współpracy z Polonią i Polakami Za Granicą w latach 2015-2020”.
Następnie propozycje przedsięwzięć przekazywane są do DWPPG MSZ do analizy i ostatecznego zatwierdzenia ich realizacji.
Informację o zatwierdzeniu lub odrzuceniu wniosku o dofinansowanie danego przedsięwzięcia przekazywane są drogą mailową. Placówki nie informuje o powodach odrzucenia wniosków przez DWPPG MSZ.
W wypadku przyznania dofinansowania zawierana jest Umowa na realizację przedsięwzięcia.
3. Wydatkowanie i rozliczenie przedsięwzięcia
Zapłata Wykonawcy następuje po protokolarnym odbiorze przedmiotu umowy, na podstawie faktury, rachunku lub noty księgowej wystawionej przez Wykonawcę (tj. partnera Polonijnego) na daną placówkę konsularną.
Rozliczenie przedsięwzięcia następuje na podstawie Raportu z realizacji przedsięwzięcia.
Przedsięwzięcie należy zaplanować w sposób umożliwiający jego pełną realizację oraz rozliczenie finansowe w przeciągu danego roku kalendarzowego.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych nie ma możliwości przekazywania środków na realizację przedsięwzięć w formie zaliczki. Możliwa jest realizacja przedsięwzięcia w etapach – płatność następuje po każdym zakończonym etapie wykonania umowy.
Należy pamiętać Wnioskodawcy spoczywa obowiązek skrupulatnego zaplanowania przedsięwzięcia, przedstawienia w zgłoszeniu realnych, racjonalnych kosztów, a następnie prawidłowego ich rozliczenia.
Szczegółowe informacje dostępną są na stronach Konsulatów: https://www.gov.pl/web/niemcy/placowki
Jeśli nie są opublikowane, warto zwrócić się bezpośrednio do właściwej placówki z prośbą o przesłanie obowiązujących zasad.
 
Dr Adrianna Tomczak

Zastępczyni Kierowniczki

E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Geschäftsstelle der Polonia in Berlin - Biuro Polonii w Berlinie

Bundesministerium des Innern und für Heimat

Englische Str. 30

10587 Berlin