„W samo południe” również w Oberhaussen - "marsz 4 czerwca"

W samo południe 4 czerwca w Oberhausen na placu przed restauracją „Gdańska” zebrało się ponad 200 osób, aby pokazać swoją solidarność z uczestnikami w „Marszu 4 czerwca”  w Warszawie. Przyjechali z różnych rejonów Nadrenii-Pólnocnej Westfalii. W większości były to osoby, które od wielu lat mieszkają poza granicami Polski, ale nadal czują się Polakami i uczestniczą aktywnie w życiu polonijnym. W Polsce mają rodziny i przyjaciół, z którymi utrzymują regularny kontakt.

Podczas wiecu na dużym monitorze transmitowano relacje z tego co działo się aktualnie w Warszawie, natomiast na scenie przemawiali polonijni aktywiści oraz specjalnie zaproszeni międzynarodowi goście. Uzupełnieniem były koncerty polonijnych i niemieckich wykonawców. Na scenie gościła Margaux Kier, Sebastian Dey oraz zespół Ptak Band, który wykonał m.in. utwory „Dorosłe Dzieci”, „Dziwny jest ten świat” oraz symbolicznie utwory zespołu Pink Floyd z płyty „The Wall”. Na zakończenie wspólnie wszyscy wykonawcy wykonali polsko-niemiecką wersję utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego.

Organizatorem wiecu był koordynator Koalicji Obywatelskiej w Niemczech Maciej Kowalski przy współpracy z właścicielami restauracji „Gdańska”.

Równocześnie wiece poparcia i solidarności odbyły się m.in. w: Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Paryżu, Londynie, Brukseli, Rzymie, Nowym Jorku, Chicago, Toronto. W Berlinie podobna liczebnie grupa demonstrowała pod hasłem „Solidarność z Marszem 4 czerwca” przed Bramą Brandenburską.

Wszyscy uczestnicy uczestnictwo w solidarnościowy wiecu uznali za swój obowiązek wobec Polski.

 

Leonard Paszek