W Brunszwiku każdy może być VIP

Spektakl In a gadda da cupiditatis kopia Organizacja non profit V.I.P e.V. (pełna nazwa Verein für Interkulturelle Projekte) w Brunszwiku formalnie powstała w 2022 roku jako odpowiedź na życzenie przedstawicieli młodego pokolenia Polaków, aby stworzyć przestrzeń faktycznej wymiany międzykulturowej na miarę Niemiec XXI w., czyli kraju, którego ok.30% mieszkańców to migranci. W opinii przedstawicieli generacji X (z tej grupy chodziło o osoby urodzone w latach 70-tych), Y i Z dawne bilateralne stowarzyszenia niejednokrotnie nie odpowiadały ich potrzebom, jako że granice, co jest typowo „polskie”, a co „niemieckie” mocno się dla nich zatarły. Bo co ma powiedzieć o swoich korzeniach np. dziecko Polki i Gruzina urodzone w Niemczech? Także wyobrażenie o formie promocji Polski jest wśród nowego pokolenia aktywistów odmienne, wobec tego, które stosują jeszcze stowarzyszenia ich rodziców i dziadków. Młodzi nie chcą opowiadać o kraju swoich przodków przez przysłowiowe pierogi z bigosem. W rozmowach nie raz podkreślali, że chcą reprezentować obraz Polski jako nowoczesnego i innowacyjnego kraju o ciekawej historii oraz nowatorskich pomysłach w dziedzinie kultury i sztuki. 

W głosy te wsłuchała się Zofia Delest, która sama w podobny sposób rozumie pracę na płaszczyźnie dyplomacji społecznej i stworzyła koncept na zupełnie inną formułę działalności pożytku publicznego niż ta, którą do tej pory znano w Brunszwiku. I tak głównym członem założycielskim V.I.P. e.V. stali się Polacy, którzy uważają, że pielęgnowanie polskich tradycji i promocja Polski powinna odbywać się nie w hermetycznie zamkniętym polskim środowisku, a w przestrzeni wielokulturowej. Koncept ten urzekł także grupę chcących wspierać integrację międzykulturową Niemców, którzy zdecydowali się współpracować z Polakami na rzecz postawionych przez nich celów. Dodatkowo Delest zaproponowała rozwiązania statutowe mające za zadanie uwolnić V.I.P. e.V. od znanych młodym do tej pory i krytykowanych przez nich struktur wewnątrzorganizacyjnych, które niejednokrotnie były przyczyną ich zniechęcenia do angażowania się w stowarzyszeniach wszelkiej maści. Jej wyjście naprzeciw głosom środowiska przedstawicieli młodszej generacji oraz forma przeprowadzonych przez nią projektów we wcześniejszych latach sprawiły, iż na prezes V.I.P. e.V. wybrano Delest wierząc, iż poprowadzi ona organizację w obranym podczas zebrania założycielskiego kierunku i jak do tej pory nie zawiodła swoich członków. Delest od początku uznała, iż w zglobalizowanym świecie, w którym za pomocą mediów społecznościowych można w krótkim czasie mieć kontakt z ludźmi z różnych zakątków naszej planety, ograniczenie się tylko do zacieśniania więzów z rodakami wyłącznie w przestrzeni małego Brunszwiku i jego okolicach będzie niewystarczające dla młodych, ciekawych innych miejsc ludzi.

V.I.P. e.V. współpracuje z polonijnymi organizacjami na linii Berlin – Akwizgran i ma na koncie wiele przeprowadzonych projektów z Konsulatem Generalnym w Hamburgu. Ogromnym osiągnięciem stowarzyszenia jest fakt, że już w pierwszym roku swojej działalności nawiązało ono kontakty z Radą Polonii Świata oraz ośrodkami polonijnymi w innych krajach. Organizacji pomogła w tym bardzo jej działalność teatralna, bo jako jedyny ośrodek życia polonijnego w Niemczech Środkowych prowadzi też teatr oraz wspiera migrantów polskiego i obcego pochodzenia w ich własnych projektach teatralnych. Już w drugim roku swojej działalności organizacja postawiła na nogi małe tournee po Niemczech dla zespołu polsko-ukraińskiego, a rok później we współpracy z Fundacją Polonii Świata przy Radzie Polonii |Świata zorganizowała międzykontynentalną wymianę teatralną między teatrem Zofii Delest OFF THEATER ZIGARRE oraz TEATREM NASZ z Chicago założonym przez znanego polskiego aktora: Andrzeja Krukowskiego. W tym samym roku teatr Delest pojechał do Wilna na Młodzieżowy Festiwal Teatralny Sol Oriens z uczniami biorącymi udział w wymianie polsko-niemieckiej. W przygotowaniu są już kolejne wymiany teatralne oraz projekty niosące polski teatr tam, gdzie takowego w ogóle nie ma. Przy doborze programu artystycznego zarząd stara się w szczególny sposób szerzyć wiedzę o tym dziedzictwie kulturowym Polski, które uznano jako elementy przełomowe w historii sztuki i kultury. I tak np. zapraszając do Niemiec TEATR NASZ z Chicago wybrano z jego repertuaru stosunkowo rzadko pokazywany spektakl Bogusława Schaeffera uznawany jako legendę w dziedzinie teatru instrumentalnego.

Budowa networku w zakresie współpracy teatralnej spowodowała, iż OFF THEATER ZIGARRE przy V.I.P. e.V. został członkiem założycielskim międzynarodowej organizacji FORUM PERSPEKTYW KULTURALNYCH zrzeszającej niezawodowe polskie teatry tzw. okresu przełomu funkcjonujące poza granicami Polski oraz salony literacko-muzyczne i zespoły z teatrem współpracujące. Na jej czele stanęła Delest wraz z prezes młodzieżowej grupy teatralnej w Wilnie Bożeną Sosonowską. Powstała organizacja ma na celu reprezentowanie przed instytucjami państwowymi interesów młodego polskiego teatru migranckiego. To wszystko sprawia, iż wokół V.I.P. e.V. zbierają się ludzie żądni kontaktu z kulturą tzw. wyższych lotów oraz poszukujący możliwości własnego rozwoju osobistego. Zapoczątkowana przez V.I.P. e.V. współpraca z innymi ośrodkami otwiera jej członkom nie tylko nowe możliwości samorealizacji artystycznej, ale też z zakresu pracy organizacyjnej i zadań biurowych. Okazuje się bowiem, że zdobyte przez rodaków doświadczenie w prowadzeniu skomplikowanych projektów pomaga im później w życiu zawodowym w Niemczech. Ponad to zarząd stara się tworzyć możliwości awansu w środowiskach liderów organizacji pożytku publicznego. V.I.P. e.V. był w 2024 partnerem programowym Fundacji Polonii Świata przy Radzie Polonii Świata podczas I Światowego Zjazdu Liderów Młodej Polonii i wspólnie z tą organizacją pracuje dalej nad budową podwalin międzynarodowej współpracy młodych Polaków. Dzieli się przy tym zarówno z przedstawicielami RPŚ, jak i z niezorganizowanymi grupami Polaków w innych zakątkach świata (jak np. w Meksyku) swoim doświadczeniem z pracy w ramach edukacyjnych projektów z młodzieżą, a także z zakresu kooperacji międzykulturowej. 

Działalność V.I.P. e.V. nie ogranicza się bowiem tylko do teatru. Jego członkowie prowadzą liczne projekty integracyjne mające na celu szerzenie w świecie wiedzy o Polsce, jak i wprowadzaniu Polaków w międzykulturowe społeczeństwo Niemiec. Już w 2022 roku zarząd zapoczątkował min. serie różnych eventów jak spotkania literackie, wieczory gier, czy święta z różnych zakątków świata. Cykl imprez otworzyły typowo polskie Andrzejki, po których przyszedł czas na święta i zabawy z niemieckiego, ukraińskiego, irańskiego, czy hinduskiego kręgu kulturowego. I nawet jeśli wydarzenie nie ma charakteru stricte polonijnego jak przykładowo obchody irańskiego Nowego Roku, Delest ma zawsze pomysł, jak przy okazji w nienachalny sposób opowiedzieć coś o Polsce i zaciekawić innych naszym krajem. W efekcie na organizowanych przez V.I.P. e.V. imprezach już o typowo polskim charakterze jak Noc Kupały, czy wieczór z polską poezją śpiewaną bawią się poza Polakami i Niemcami, przedstawiciele wielu innych kultur, w tym także z tak odległych krajów jak Egipt, Korea, Chiny, Brazylia itp. Za szczególne osiągnięcie zarząd traktuje fakt, iż za sprawą projektu „Maczek w Aleppo” artykuły o generale Maczku zaczęli czytać zainteresowani historią Syryjczycy i Irańczycy w Brunszwiku.

Jeśli macie ochotę wspólnie z V.I.P. e.V. przyczynić się do promocji Polski w coraz szerszych kręgach, zawrzeć nowe znajomości także ponad granicami miast w Niemczech, a dalej również i ponad granicami krajów, poznawać lepiej polski dorobek kulturalny, w tym także współczesnych twórców polskiego pochodzenia na emigracji, czy też poczuć się młodszym dzięki pracy z młodzieżą zapraszamy do kontaktu z zarządem pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W tytule wiadomości prosimy wpisać: Viva, my z Wami!

W V.I.P. e.V. każdy może poczuć się jak VIP!

Autor: Andreas Moser

Tłumaczenie: Kamila Tomaszewska