Uroczyste obchody 84. rocznicy napaści na Polskę 1 września w Tiergarten w Berlinie

Szanowni Państwo!

Zapraszamy na uroczystość upamiętniającą 84. rocznicę napaści na Polskę w dniu 1 września.

1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały Rzeczpospolitą Polską, wywołując II wojnę światową. Był to początek sześciu lat, podczas których Polska została podzielona, ograbiona i zniszczona. Miliony polskich dzieci, kobiet i mężczyzn stało się ofiarami mordów, rabunków, deportacji i pracy przymusowej. W okupowanej Polsce powstały obozy koncentracyjne i obozy zagłady. Tutaj niemieccy oprawcy zamordowali trzy miliony Żydów. Granice Polski przesunęły się po wojnie, również w wyniku aneksji części wschodniej Polski przez Związek Radziecki 17 września 1939 r. Poprzez upamiętnienie tego wydarzenia chcielibyśmy przypomnieć historię i zapytać, jaką odpowiedzialność powinniśmy wziąć na siebie za pamięć o niemieckich zbrodniach, ich ofiarach i celowych zniszczeniach dziś i w przyszłości.

Rozpoczniemy 1 września 2023 r. od godz. 16:30 koncertem plenerowym: Polski Kwartet Smyczkowy zagra utwory Ignacego Waghaltera. O godzinie 17:00 rozpocznie się oficjalna część wydarzenia z przemówieniami Federalnej Minister Spraw Zagranicznych Annaleny Baerbock, Minister Kultury Claudii Roth oraz Ambasadora RP Dariusza Pawłosia.

Miejsce uroczystości: na zewnątrz w miejscu dawnej Opery Kroll w berlińskim Tiergarten (przy Große Querallee).

Z wyrazami szacunku

Dr Agnieszka Wierzcholska i Robert Parzer

Biuro Obsługi Domu Polsko-Niemieckiego. Upamiętnienie - Spotkanie - Zrozumienie

Stiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas und Deutschen Polen-Instituts

Stiftung Denkmal für die

ermordeten Juden Europas

Georgenstraße 23

D-10117 Berlin

Tel. +49(0)30 – 26 39 43 – 45

www.stiftung-denkmal.de 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.