Trudna adaptacja w przedszkolu i w szkole - Jak wspierać dziecko na emigracji?

Decyzja o zamieszkaniu poza granicami ojczystego kraju jest niewątpliwie jedną z najtrudniejszych decyzji jaką podejmujemy w naszym życiu. Jeszcze trudniejsza staje się wtedy gdy emigrujemy z naszymi dziećmi. Często rodzice mogą usłyszeć od ludzi słowa typu „Nie martw się, dziecko sobie poradzi” albo „dziecko szybko się zaaklimatyzuje” i wiele innych tego typu słów. I choć dzieci z natury są bardziej otwarte, to również nie można zapominać o tym, że doświadczają one takich samych emocji jak dorośli i mają takie same potrzeby. Im dziecko jest starsze, tym bardziej jest świadome i tym samym trudniej jest z takim dzieckiem opuścić rodzinny kraj zamieszkania. Często dzieci mają już swoich przyjaciół, a to powoduje, że tęsknota za krajem staje się mocniejsza.

Trzeba pamiętać, że adaptacja dziecka w nowym miejscu jest często trudna, zwłaszcza jeśli w dużym stopniu wynika ona z bariery językowej. Dlatego też rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i zrozumienie, ponieważ dla dziecka jest to całkiem nowy etap w życiu. Pierwszy dzień w przedszkolu, czy też w nowej szkole, zazwyczaj związany jest ze stresem i towarzyszyć mu mogą przeróżne emocje. W tym okresie adaptacyjnym dzieci mogą reagować naprawdę różnie, od ekscytacji danym miejscem po smutek, zniechęcenie a nawet złość.

Co zatem zrobić by dziecku pomóc zaaklimatyzować się w nowym miejscu? O to kilka wskazówek.

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że w pierwszych tygodniach zmiany miejsca zamieszkania, czy w pierwszych tygodniach rozpoczęcia nowego etapu w życiu jakim jest pierwszy dzień w przedszkolu, czy też w szkole, dziecka zachowanie może ulec znacznej zmianie. Rodzic może wręcz nie poznawać własnego potomka. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko w momencie kiedy poczuje się stabilniej w nowym miejscu, kiedy zacznie lepiej rozumieć nowy język, będzie stawało się pewniejsze siebie i wtedy wszystko stopniowo wróci do normy. Bardzo ważne jest wspieranie słowami takimi jak: „Dasz radę”, „jestem z ciebie dumna”, „wierzę w ciebie”, „ wiem, że sobie poradzisz”.

Bardzo ważnym elementem jest również stworzenie mu poczucia bezpieczeństwa. Po zajęciach w szkole, czy też w przedszkolu istotne jest poświęcenie dziecku czasu. W takich sytuacjach dziecko w szczególności potrzebuje jeszcze więcej uwagi, zrozumienia, czułości, miłości i rozmów z rodzicami. Uważne słuchanie tego co ma do powiedzenia jest niezbędnym elementem każdej dobrej relacji.

Innym, bardzo fajnym sposobem na to by dziecko szybciej się zaaklimatyzowało jest poznawanie nowych ludzi. Nawet jeśli rodzice nie znają jeszcze nikogo w danej miejscowości, to można przecież wybierać się na wspólne spacery, na place zabaw, gdzie można spotkać wielu różnych rodziców z dziećmi, co pozwoli mu poznać nowych kolegów czy koleżanki, a to znacząco ułatwi mu adaptację w nowym środowisku. Pomocne mogą też okazać się wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe (świetlice, kółka plastyczne czy też sportowe).

Bardzo ważne jest też utrzymywanie w miarę możliwości relacji z osobami bliskimi, które zostały w ojczystym kraju. Ponadto zadbanie o dobry sen i właściwe odżywianie się dziecka to również klucz do sukcesu. Dziecko, które lepiej się odżywia i dobrze się wysypia jest bardziej skłonne do odkrywania świata i poznawania nowych ludzi. Rodzice również powinni zadbać o siebie, ponieważ szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dziecko. Dostrzeganie przez nie optymizmu i szczęścia rodziców, na pewno ułatwi mu start w nowym miejscu.

Barbara Zaręba - pedagog dziecięcy

Magazyn polonijny „Twoje Miasto” Nr 75 / wrzesień 2022