Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie kończy 50 lat!

 
page1image3088276784 page1image3088228688 page1image3088227152page1image3088327248

Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie kończy 50 lat! Po udanym kwietniowym starcie zapraszamy teraz wszystkich członków Towarzystw Polsko-Niemieckich oraz wszystkich polskich i niemieckich przyjaciół porozumienia między oboma narodami do wzięcia udziału w naszej uroczystości, ceremonii wręczenia nagród DIALOG oraz Kongresie Federalnym w Berlinie.

W piątek 17 listopada 2023 r. o godz. 15.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z okazji 50-lecia naszego berlińskiego towarzystwa. Zapraszamy wszystkie organizacje o polskim, niemieckim i polsko-niemieckim rodowodzie oraz wszystkie zainteresowane osoby. Uroczystość odbędzie się w Otto-Braun-Saal Berlińskiej Biblioteki Państwowej, Potsdamer Str. 33, 10785 Berlin-Tiergarten. 

Zapraszamy do zapoznania się z programem jubileuszu (https://www.dpgberlin.de/files/2023/programm-nachbarschaft-in-der-mitte.pdf?v=1). W uroczystości wezmą udział znane osobistości. Burmistrz Berlina, Kai Wegner, Zastępca Ambasadora RP w Niemczech, Paweł Gronow, oraz Dietmar Nietan, Koordynator ds. Polski w Rządzie Federalnym Niemiec, powitają gości. Dr Marek Prawda, wieloletni polski dyplomata i ekspert ds. Niemiec, wygłosi przemówienie inauguracyjne.

Po ceremonii o godz. 18.00 nastąpi wręczenie tegorocznej Nagrody DIALOG, którą Towarzystwo Polsko-Niemieckie od 2005 roku honoruje osoby lub instytucje, które wykazały się szczególnym zaangażowaniem na rzecz dialogu między narodami i kulturami w Europie oraz pogłębiania stosunków polsko-niemieckich. Tegoroczną nagrodę otrzymał polski artysta i ilustrator Wiesław Smętek. Przemówienie laudacyjne wygłosi prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum Willy'ego Brandta we Wrocławiu. Swoją obecność zapowiedziało już wiele osobistości życia publicznego z Polski, Niemiec i różnych krajów ościennych, w tym Ambasador Republiki Ukrainy w Niemczech.

Ceremonii wręczenia nagród towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny. O oprawę muzyczną zadbają znani i utalentowani artyści i zespoły, takie jak Celina Muza, Mira Graczyk, polsko-niemiecki chór "Spotkanie" oraz polsko-niemiecki zespół "Culture Connects". Ceremonię wręczenia nagród poprowadzi Steffen Möller, znany w Polsce i Niemczech artysta kabaretowy i autor, który zaprezentuje również polsko-niemiecki stand-up comedy.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w dwóch językach z tłumaczeniem symultanicznym.

To zaproszenie jest okazją do spotkania z ekspertami z polsko-niemieckich instytucji kulturalnych i naukowych, a także z licznymi osobistościami ze świata polityki, administracji i mediów. Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (https://www.dpgberlin.de/files/2023/anmeldebogen-nachbarschaft-in-der.pdf?v=1) na uroczystość Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie, ceremonię wręczenia nagrody DIALOG oraz udział w Kongresie Federalnym i odesłanie go pocztą, faksem lub e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do nas.

Na niedzielę 19 listopada 2023 r. mamy dwie propozycje specjalne i bezpłatne: O godz. 12.30 Dorota Danielewicz, współautorka publikacji, zaprezentuje audioprzewodnik "Berlinski-Tour - Spaziergänge durch Berlin" i przez około 90 minut będzie oprowadzać po centrum Berlina polskimi śladami (zobacz też https://berlinski-tour.de). Na zakończenie festiwalowego weekendu o godz. 16.30 odbędzie się koncert Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina. Prosimy również o rejestrację na te dwa wydarzenia!

Z niecierpliwością czekamy na spotkanie i rozmowę! 

W imieniu Zarządu Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie

Christian Schröter - Przewodniczący

Anita Baranowska-Koch - Wiceprzewodnicząca (Dyrektor Zarządzający)

Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie e.V.

Schillerstr. 59
10627 Berlin-Charlottenburg Tel.: (030) 713 89 213
Fax: (030) 713 89 201

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internet: www.dpgberlin.de