„The Best of Krzak” - Jan Błędowski

Jan Błędowski

Są muzycy, obok których nie można przejść obojętnie. Do takich zdecydowanie należy Jan Błędowski – skrzypek, kompozytor i jeden z założycieli legendarnej grupy Krzak, zespołu, który nigdy nie miał wokalisty, ani nie wykonywał wielkich przebojów, jednak na stałe wszedł do historii polskiej muzyki rockowej i zajmuje w niej czołowe miejsce. Zdobywał złote płyty w czasach, gdy wyróżnienie to przyznawano za sprzedaż aż 160 tys. krążków i wielokrotnie wygrywał muzyczne plebiscyty oraz festiwale. Krzak łączył swobodę bluesa i jazzu, z rockową energią. Jego współzałożyciel Jan Błędowski uważany jest za jednego z czołowych skrzypków europejskich. W Polsce grał i nagrywał m.in. z grupami: Niemen, SBB, Laboratorium, Republika, Irek Dudek Band.

Mieszka od 35 lat w Niemczech, ale stale ma kontakt z polską sceną. „Rock Times” w 2013 roku napisał o nim Jan Błędowski grając na skrzypcach opowiada historie, które można oglądać tylko w filmach przygodowych. Błędowski na koncertach jest jak ogień, od dźwięków jego skrzypiec przechodzą dreszcze. Swoją muzyczną ekspresją oraz zaangażowaniem w muzykę zaraża publiczność, zwłaszcza gdy biega po scenie i rytmicznie wymachuje swoją czupryną. Wygląda jakby muzyka go uskrzydlała. Koncertuje i nagrywa nieprzerwanie, z zespołami blues-rockowymi w Polsce, Niemczech i USA. Jest laureatem nagrody Fryderyka, a według fachowego kwartalnika „Twój Blues” jest najlepszym instrumentalistą.

Z muzyką zaprzyjaźnił się już od dziecka. Jego ojciec widząc reakcję na muzyczne dźwięki postanowił małego Janka zapisać do szkoły muzycznej na naukę gry na skrzypcach. Było to związane z wieloma wyrzeczeniami, gdyż koledzy często grali na podwórku w piłkę, w czasie gdy on wydobywał nowe dźwięki z instrumentu. Tak właśnie mijało mu dzieciństwo oraz młodość. Szybko jednak zrobił z instrumentu użytek i już w wieku 18 lat założył zespół Krzak, a w wieku 20 lat grał z Czesławem Niemenem. Później były kolejne muzyczne formacje i projekty. Błędowski cały czas był muzycznie aktywny. Jednak sytuacja w Polsce zaczęła się pogarszać i postanowił wyjechać z całą rodziną do Niemiec.

W Niemczech nadal jest aktywny, wspiera projekty swoich przyjaciół, m.in. Arka Bleszynskiego i jego The Blair Witch Blues Project. Poza tym odnalazł się jako nauczyciel. Uczy dzieci, młodzież oraz dorosłych gry na… fortepianie. Jednym z jego uczniów był niewidomy Tim, z którym Błędowski szczególnie lubił pracować.

W dniu 9 września 2001 roku w Waltrop, zespół Krzak z Janem Błędowskim, Leszkiem Winderem, Jerzym Kawalcem i Andrzejem Ryszką wystąpił pierwszy raz po 20 latach przerwy. Koncert ten został nagrany na płycie „Live In Waltrop 2001” a wydarzenie przeszło do historii. 

Obecnie Jan Błędowski z międzynarodowymi muzykami – Arkiem Bleszynskim, Joey Tenuto (USA), Jackiem Moczulskim i Vadim Caron wyrusza w trasę koncertową z programem „The Best of Krzak” Usłyszeć pewnie będzie można takie bluesy jak: „Ściepka”, „Dżemowa maszynka”, „Czakuś”, czy „Blues E-dur”. Kto był na koncercie w Waltorp pewnie pamięta…

W Niemczech zespół wystąpi m.in. 10 czerwca w restauracji „Gdańska” w Oberhausen. Będzie to z pewnością niezapomniane przeżycie, również dla obchodzącego w przyszłym roku 70 urodziny Jana Błędowskiego.

 

Tekst: Leonard Paszek

Zdjęcia: Robert Widera