Szczepan Twardoch na Uniwersytecie Trzech Pokoleń

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele,

zapraszamy na wykład inaugurujący 10 rok istnienia Uniwersytetu Trzech Pokoleń. Tematem przewodnim obecnego roku akademickiego będzie „TOŻSAMOŚĆ“. 

15 września 2023 roku, 18:00, sala 2094 
Uniwersytet Humboldtów 
Unter der Linden 6

Cykl wykładów rozpocznie Szczepan Twardoch, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość pisarz i publicysta. Wykład będzie tłumaczony symultanicznie na niemiecki.  Po wykładzie odbędzie się tradycyjne spotkanie. Z okazji jubileuszu zapraszamy na lampkę wina i poczęstunek.

Poniżej link na migawki z minionych lat https://www.youtube.com/watch?v=FKwCt6RAKXw

Szczepan Lech Twardoch (ur. 23 grudnia 1979 w Knurowie) – polskojęzyczny prozaik i publicysta. Okazjonalnie pisze też po śląsku. Identyfikuje się jako przedstawiciel narodowości śląskiej. Ukończył socjologię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Publikował w „Życiu”, „Opcjach”, „Frondzie”, „44/Czterdzieści i Cztery”, „Nowej Gazecie Śląskiej”, „Arcanach”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” jako niezależny publicysta. Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika „Christianitas”. Felietonista „Polityki” oraz „Wysokich Obcasów Extra”.
Jego opowiadanie „Obłęd rotmistrza von Egern” nominowane było do nagrody Nautilus za rok 2003 i zajęło w głosowaniu 4. miejsce. Opowiadanie pod tytułem „Rondo” zdobyło Nautilusa za najlepsze opowiadanie roku 2006. Za „Epifanię wikarego Trzaski” otrzymał zaś Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2008. W 2010 ukazał się francuski przekład jego powieści „Przemienienie” (Transfiguration). W 2011 roku otrzymał za powieść „Wieczny Grunwald” wyróżnienie Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Za zbiór opowiadań „Tak jest dobrze” został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. W 2013 został laureatem Paszportu Polityki za rok 2012 w kategorii literatura. Nagrodę otrzymał za powieść „Morfina” – powieść ta była w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 oraz otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013 i nominację do Prix du Livre Européen / European Book Prize 2015. W 2014 wyszła kolejna jego książka – „Drach”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2015 i zdobyła niemiecką nagrodę literacką Brücke Berlin 2016. W 2015 został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. W kwietniu 2017 otrzymał główną nagrodę w plebiscycie „O!Lśnienia 2016” w kategorii „Literatura”, organizowanym przez Onet.pl. W 2017 był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za powieść „Król”. W 2019 został laureatem Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego. Zdjęcia do serialu „Król” produkowanego dla Canal+ opartego na powieści Twardocha zostały zakończone w październiku 2019, gdzie pisarz wystąpił gościnnie, wcielając się w postać kierownika sali w restauracji. W lutym 2022 roku Szczepan Twardoch otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Kutza.

Moderacja: dr hab. Brygida Helbig

Życzymy dużo przyjemności. 
Rada Programowa UTP 

www.UTP.berlin