Spotkanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej w Ambasadzie RP w Berlinie 18.03.24

W poniedziałek  18  marca siedzibie Ambasady RP w Berlinie przy Lassenstr. 19-21 odbyło się spotkanie przedstawicieli Polonii niemieckiej. Incjatorem reaktywacji Polonijnej Rady Konsultacyjnej oraz gospodarzem spotkania był Ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś.  Ambasadę RP reprezentowali na spotkaniu Konsul Generlany RP w Hamburgu – Paweł Jaworski oraz konsul Adam Borkowski zajmujący się sprawmi Polonii. W naradzie wzieli także udział eksperci w dziedzinie historii Polski: prof. Igor Kąkolewski - dyrektor Centrum Badan Historycznch PAN w Berlinie, Agnieszka Dzierżanowska - sekretarz Zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Maximilian Steinhoff - pracownik Instytutu Pileckiego, drużynowy 5. Berlińskiej Drużyny Harcerzy im. kpr. Niedźwiedzia Wojtka. Polonię berlinską reprezentowali przedstawiciele różnorodnych środowisk społecznych: ksiądz Przemysław Kawecki – proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie przy Lilienthalstrasse 5, Izabella Elsner – dyrektor Szkoły Polskiej im. gen. S. Grota-Roweckiego przy Ambasadzie RP w Berlinie z siedzibą w Lipsku, Nicole Goljat – nauczycielka języka polskiego w Berlinie, Robert F. Barkowski – pisarz, autor książek historycznych, Sławomir Strychoń – trener piłki nożnej, inicjator projektu Młodzieżowej Reprezentacji Berlina,  Tadeusz Milewski – śpiewak operowy aktulanie wystepujący w Deutsche Oper w Berlinie,  Alina Leutner – społeczna opiekunka polskich miejsc pamięci oraz Agata Lewandowska z Biura Polonii w Berlinie.  

Ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś na wstępie spotkania podkreslił, że „otwarcie   szerokiego   dialogu   w   formacie   Polonijnej   Rady Konsultacyjnej   będzie   aktywną   platformą   naszej   współpracy  w   działaniach   służących realizacji celów polskiej polityki zagranicznej i synergii działań środowiskowych”. Nastepnie przeszedł do pierwszego punktu spotkania jakim bylo kalendarium najważniejszych wydarzeń rocznicowych w 2024 roku: kwiecień - 79. rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen, maj ­­- 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, czerwiec - wybory do Parlamentu Europejskiego oraz Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2024, sierpień - 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, wrzesień - 85. rocznica wybuchu II wojny światowej, listopad - tradycyjne odwiedziny miejsc pamięci i cmentarzy. Przypomniał także o interesujących imprezach kulturalnych w nadchodzącym roku takich jak opera „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w Filharmonii Berlińskiej 22.04,  spektal muzyczny o Irenie Sendlerowej „Irena” w Admiralpalast 5.05, w czerwcu finał Olimpiady Języka Polskiego w Niemczech, we wrześniu Narodowe Czytanie „Kordiana” Julisza Slowackiego. Kończąc temat tegorocznego kalendarium polonijnego Ambasador RP Dariusz Pawłoś poprosił  wszystkich przedstwicieli Polonii w Niemczech o aktywną popularyzację wszystkich wymienionych przedsięwzięć łącznie z majowym biegiem z okazji Konstytucji 3 Maja oraz zaprosil zebranych do korzystania z informacji zamieszczanych na stronie Ambasady RP https://www.gov.pl/web/niemcy/wydarzenia-kulturalne-i-sportowe.

Drugim tematu spotkania Polonijnej Rady Konsultacyjnej była szeroko rozumiana pamięć i opieka   nad polskimi grobami, tablicami oraz pomnikami nawiązującymi do lat 1939-1945, co szczególnie jest ważne w kontekście okrągłych rocznic, które obchodzimy w 2024 roku. W tym temacie zabrał glos online Piotr Kentnowski , który od wielu lat ożywia pamięć o polskich grobach w Niemczech. Prof. Igor Kąkolewski - dyrektor Centrum Badań Historycznch w Berlinie oraz  Jakub Sawicki - koordynator projektów naukowych przestawili szerokie spektrum działań prowadzonych w tej dziedzinie w siedzibie PAN przy  Majakowskiring 47 na Pankow. Wręczyli także zebranym ostatnio przgotowaną ulotkę informacyjną o Błażeju Stolarskim – przedwojennym Ministrze Rolnictwa i Maraszałku II RP, którego grób odnaleziono na cmentarzu w berlińskiej dzielnicy Marzahn.  Profesor Kąkolewski zaprosił przestawicieli Polonii do sluchania relaiyowanego przez PAN podcastu o Polakach, których losy zawiodły do Niemiec – „Grabsteine-mit-migrationshintergrund”. Wszyscy zebrani byli zgodni, że najważniejszym, celem jest propagpowanie wiedzy historycznej i uwrażliwianie młodzieży na polskość, między innymi poprzez opiekę nad zapomnianymi polskmi grobami w Niemczech. Niezbędne sa do tego nowe środki przekazu i dotracia do mlodej Polonii. Dyskuja na powyższe tematy była na tyle żywa i interesująca, że znacznie przekroczyła planowane dwie godziny. Obrady polonijnego okraglego stolu integrujacego na nowo ponad 150 tysięczną Polonię berlinską odbyły się w przyjaznej atmosferze współpracy i wzajemnego zrozumienia dla celu, który przyświeca wszystkim bez względu na reprezentowane instytucje jakim jest propagowanie polskości i zwiększenie widoczności Polonii i Polski w Niemczech. (red.) 

https://www.gov.pl/web/niemcy

https://cbh.pan.pl/pl

https://berlin.orpeg.pl

https://www.pmk-berlin.de

https://berlin.instytutpileckiego.pl

https://ostojapamieci.pl/