Spotkanie Polonii z Deniz Kurku - Pełnomocnikiem d/s Migracji i Partycypacji Dolnej Saksonii

W dniu 29 sierpnia 2023 w Niedersächsische Staatskanzlei w Hanowerze dr Brygida Helbig - kierowniczka Biura Polonii w Berlinie wraz z redaktorką Agatą Lewandowski wzięła udział w spotkaniu Biura Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i Dolnej Saksonii T.z z Deniz Kurku - Pełnomocnikiem d/s Migracji i Partycypacji Dolnej Saksonii.

W rozmowach, które odbyły się w Biurze Współpracy przy Pełnomocniku d/s Migracji i Partycypacji wzięli udział liczni przedstawiciele Polonii z Dolnej Saksonii: z Getyngi - Bożena Ammermann i Grażyna Fincer reprezentujące Polnische Gesellschaft POLONIKA e.V. , z Brunszwiku - Katrin Matusik i Peter Bertram reprezentujący Deutsch-Polnischer Hilfsverein POLDEH e.V., z Hanoweru - Grażyna Kamień-Söffker i Teresa Czaniecka-Kufer  reprezentujące Polnischer Literarischer Salon & Bundeskonferenz der Polnisch-Arbeitsgemeinschaften & Radiomagazin in Polnischer Sprache für Hannover und Region POLENFLUG Neo oraz Charlotte Głowacka z zespołu folklorystycznego LAJKONIK PMK., Sylwia Jasion z SeWo e.V. Selbsthilfe für Wohnungslose i Józef Zieliński ze sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Spotkanie miało na celu nawiązanie współpracy pomiędzy migrantami polskiego pochodzenia w Dolnej Saksonii z przedstawicielami Polonii w całych Niemczech, reprezentowanymi przez Biuro Polonii. Dr Brygida Helbig przedstawiła zebranym rolę i zadania Biura Polonii w Berlinie w świetle realizacji postanowień polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.  Po oficjalnych rozmowach dr Brygida Helbig spotkała się z przedstawicielami stowarzyszeń polonijnych z terenu Dolnej Saksonii, aby omówić możliwości przyszłych wspólnych projektów polonijnych. Obrady zorganizowała i prowadziła zasłużona działaczka polonijna, organizatorka festiwali kultury „Dźwięki, które łącza…”, a także założycielka i od 35 lat kierowniczka zespołu folklorystycznego POLONIA - Aldona Glowacka-Silberner, która od wielu lat z sukcesem pełni funkcję Prezesa Biura Łączności Organizacji Polonijnych w Hanowerze i Dolnej Saksonii T.z. (AL)