SOMMERFEST Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen 17.06.2023

Dla Muzeum Ziemi Górnośląskiej (Oberschlesisches Landesmuseum, w skrócie: OSLM) w Ratingen rok 2023 jest rokiem podwójnego jubileuszu! 40 lat temu, 11 marca 1983 roku, muzeum rozpoczęło swoją działalność, początkowo na mniejszą skalę w „Haus Oberschlesien”. 16 lipca 1998 roku, czyli 25 lat temu, OSLM wprowadziło się do nowo wybudowanego, nowoczesnego budynku muzealnego przy Bahnhofstraße 62. Efektowny budynek, składający się z trzech przenikających się sześcianów ze szkła, stali i betonu, został zaprojektowany przez kolońskich architektów Waltera von Lom & Partner. Na trzech kondygnacjach do dyspozycji jest łącznie około 1600 m2 powierzchni wystawienniczej przeznaczonej na wystawy stałe i czasowe.

Muzeum Ziemi Górnośląskiej jest centralnym muzeum historii i kultury Górnego Śląska w Niemczech. Muzeum gromadzi i zachowuje dziedzictwo kulturowe regionu w sercu Europy, który na przestrzeni wieków kształtowany był przez wiele wpływów kulturowych, językowych i politycznych. W swoich wystawach i wydarzeniach zajmuje się tematami kulturalno-historycznymi, które oprócz związku z Górnym Śląskiem mają również znaczenie globalne. Należą do nich takie zjawiska jak migracja i integracja, tożsamość i tradycja, procesy transformacji gospodarczej i społecznej. Dzięki tym tematom budujemy most między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością oraz tworzymy punkty styczne dla dzisiejszych pokoleń.

W tym szczególnym jubileuszowym roku zapraszamy 17.6., w godzinach od 14.30 do 21 na SOMMERFEST, z kreatywnymi warsztatami pod hasłami drewno i papier, wyjątkowymi tematycznymi oprowadzeniami i muzyką na żywo. Na scenie wystąpią między innymi Oberschlesisches Blasorchester, Voices of freedom, Frela Blue Banda i Line Out.

Ponieważ muzealny parking zostanie przekształcony w strefę kulturalną i gastronomiczną, organizatorzy proszą o pozostawienie samochodu na sąsiednich ulicach lub w domu i skorzystanie z transportu publicznego (lub rowerów).

Katarzyna Lorenc M.A.

Kommunikation und Marketing

Stiftung Haus Oberschlesien

Oberschlesisches Landesmuseum

Bahnhofstraße 62 ∙ D-40883 Ratingen

Fon +49 (0) 2102 965-233

E-Mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.oslm.de

Fot. SHOS/OSLM Leonie Langen