Ruch oporu wobec Hitlera - Oberschlesisches Landesmuseum Ratingen

 
Im Widerstand gegen Hitler

W 2024 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zamachu z 20 lipca 1944 roku. W działalność grupy oporu zaangażowane były znane osoby związane z Górnym Śląskiem i Nadrenią Północną-Westfalią. Od 20 lipca 2024 r. Państwowe Muzeum Górnośląskie poświęci im specjalną wystawę.

Wystawa czasowa skupi się na roli Hansa Lukascheka, Paulusa van Husena i Michaela Grafa Matuschki w Kręgu z Krzyżowej oraz ich motywacji do oporu wobec narodowego socjalizmu. Wystawa składa się z paneli tekstowych i zdjęciowych, które najpierw rzucają światło na historię i cele Kręgu z Krzyżowej w ujęciu ogólnym, a następnie przedstawiają bardziej szczegółowo trzy wspomniane osoby. Kolekcję uzupełniają historyczne artefakty wypożyczone od potomków bohaterów. W cyfrowym terminalu informacyjnym z dodatkowymi informacjami można obejrzeć oryginalne dokumenty w postaci wysokiej jakości skanów, a także uzyskać dostęp do materiałów dotyczących innych osób i grup ruchu oporu (Georg Elser, "Biała Róża", "Czerwona Kaplica", "Kościół Wyznający").

Program towarzyszący obejmuje warsztaty poświęcone komiksom dla (młodych) dorosłych ze znanym artystą rysownikiem Nielsem Schröderem (dokładna data zostanie ogłoszona) oraz spotkanie z autorem bestsellerów Spiegla dr Manfredem Lützem "Als der Wagen nicht kam" w dniu 19 września 2024 r. o godz. 18:30. Wydarzenie rozpocznie się dyskusją panelową z udziałem dr Manfreda Lütza i dr Guido Hitze (szefa Państwowego Centrum Edukacji Politycznej NRW) w sobotę 20 lipca o godz. 15:00, po której nastąpi oprowadzanie kuratorskie. Wstęp jest bezpłatny.

"Opór wobec nieludzkiego narodowosocjalistycznego reżimu terroru był moralnie konieczny, ale zagrażał życiu. Dlatego nie można nie doceniać odwagi i determinacji bojowników ruchu oporu. W czasach rosnącej radykalizacji społecznej i politycznej oraz rosnącego zagrożenia dla demokracji, wystawa ta łączy temat oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi z regionalnymi odniesieniami do Górnego Śląska i Nadrenii Północnej-Westfalii, co jest ważne dla zachowania trwałej demokracji i istotne z punktu widzenia polityki społecznej i upamiętniania" - podkreśla dyrektor muzeum dr David Skrabania.

Wystawa "Ruch oporu wobec Hitlera: Hans Lukaschek, Paulus van Husen, Michael Graf Matuschka i Krąg z Krzyżowej", której kuratorem jest dr Marius Hirschfeld, potrwa do 3 października 2024 r. i jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Fundacji Miejsca Niemieckiej Historii Demokratycznej.

Katarzyna Lorenc M. A.
Komunikacja i marketing

Fundacja Dom Górnośląski
Państwowe Muzeum Górnośląskie
Bahnhofstraße 62 ∙ 40883 Ratingen

+49 (0) 2102 965-233
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres pocztowy/administracja
Bahnhofstraße 71 ∙ 40883 Ratingen

www.facebook.de/Oberschlesisches.Landesmuseum
www.instagram.com/oslm_ratingen

_________________________

Zapowiedź wystawy:
Opór wobec Hitlera: Hans Lukaschek, Paulus van Husen, Michael Graf Matuschka i Krąg z Krzyżowej
20 lipca - 3 października 2024 r.
Otwarcie wystawy i dyskusja panelowa z udziałem dr Manfreda Lütza i dr Guido Hitze: 20 lipca, godz. 15.00

Aktualne wystawy specjalne
Gorączka srebra. Górnictwo w Tarnowicach - miejscu światowego dziedzictwa UNESCO na Górnym Śląsku
05 maja 2024 - 04 maja 2025

Anna Tatarczyk: Forma - Kolor - Światło
21 stycznia 2024 - 31 grudnia 2024