
Po wykładzie tradycyjnie odbędzie się nieformalna dyskusja z publicznością
Prof. dr hab. Bogusław Leszek Bakuła, ur. 25 III 1954 w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Wydz. Filologiczny (1977), w 1989 doktorat, w 1995 habilitacja, od 2009 prof. zw.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
Obszary zainteresowań badawczych:
- filologia polska i słowiańska;
- badania porównawcze w zakresie literatury i kultury;
- komunikacja międzykulturowa;
- badania nad Europą Środkową jako obszarem kultury;
- transformacja postkomunistyczna;
- filologia ukraińska, białoruska i rosyjska;
- literatury Europy Środkowej;
- opozycja antykomunistyczna, samizdat, dzieje literatury i kultury w samizdacie antykomunistycznym.
Krótki opis zainteresowań badawczych: Interesują mnie badania porównawcze w zakresie literatur słowiańskich oraz literatur w Europie Środkowej w wieku XIX i XX. Jako szczególne pole zainteresowań wymienię dzieje opozycyjnej działalności politycznej oraz kulturalnej, w tym zwłaszcza literackiej, w okresie komunizmu.
Abstrakt: REALIZM SOCJALISTYCZNY W POLSKIEJ LITERATURZE PO ROKU 1949.
Artykuł ukazuje losy kultury polskiej w latach 1949-1956 poddanej naciskowi stalinizmu i socrealizmu. Przedstawiono najważniejszych twórców i najważniejsze utwory tego czasu. W polskiej krytyce literackiej okres ten jest nazywany czasem hańby domowej. W okresie socrealizmu grupa twórców różnych dziedzin milczała, nie włączając się do oficjalnego nurtu. Rok 1956 był momentem zwrotnym, ponieważ państwo przestało narzucać estetykę realizmu socjalistycznego. Autor przekazuje też informacje o metodach lansowania idei socjalizmu w ówczesnej kulturze masowej. Pisze o drobnomieszczańskim modelu socrealizmu, który powstał w latach 70.-80. XX wieku w komunistycznych mass- mediach. Model ten, utrwalony w telewizyjnych serialach i popularnej literaturze nadal posiada w Polsce określoną grupę zwolenników. Słowa kluczowe: realizm socjalistyczny, literatura tendencyjna, schematyczna literatura, powieść produkcyjna, poezja apologetyczna, folklor socjalistyczny propaganda, stalin.