"Przegląd Zachodni" to czasopismo naukowe o charakterze interdyscyplinarnym, wydawane przez Instytut Zachodni w Poznaniu. Ukazuje się nieprzerwanie od 1945 r., początkowo jako miesięcznik, potem dwumiesięcznik, a od 1991 r. - kwartalnik w nowej szacie graficznej. Do końca 2010 r. ukazało się 337 numerów.
Problematykę czasopisma określa hasło: Polska - Niemcy - Europa. Jest ono odzwierciedleniem aktualnego profilu badawczo-naukowego Instytutu i priorytetów badawczych jego pracowników. Dotychczas na łamach pisma ukazało się kilka tysięcy artykułów, materiałów, polemik, raportów, przeglądów i komentarzy oraz recenzji pracowników Instytutu Zachodniego i przedstawicieli z innych ośrodków naukowych kraju, a także z zagranicy. Łamy PZ są udostępniane zarówno uznanym autorom krajowym i zagranicznym, jak i debiutującym, których zainteresowania naukowe dotyczą szeroko rozumianej problematyki niemieckiej, europejskiej i światowej oraz stosunków polsko-niemieckich. Wykaz wszystkich opublikowanych tekstów znajduje się w bibliografiach "Przeglądu Zachodniego" (red. M. Walentynowicz, A. Wędzki, Bibliografia zawartości Przeglądu Zachodniego 1945-1955, Poznań 1957; red. L. Paszkiewicz, W. Tomaszewski, Bibliografia zawartości Przeglądu Zachodniego 1956-1965, Poznań 1967; red. L. Paszkiewicz, W. Tomaszewski, Bibliografia zawartości Przeglądu Zachodniego 1966-1983, Poznań 1986; red. D. Krzywińska-Małecka, L. Paszkiewicz, Bibliografia zawartości Przeglądu Zachodniego 1984-1995, Poznań 1996; red. E. Kozłowska, A. M. Kwiatkowska, Bibliografia zawartości Przeglądu Zachodniego 1996-2007, Poznań 2009.
Poszczególne numery pisma posiadają stałą strukturę wewnętrzną z podstawowymi działami: artykuły, materiały, przeglądy i komentarze, polemiki i dyskusje, oceny i omówienia, z kroniki naukowej. Czasami jest ona wzbogacona materiałem o szczególnym znaczeniu, relacją z nadzwyczajnego wydarzenia, np. ważnej konferencji, dyskusji, a także raportami z aktualnie prowadzonych badań. Zdecydowana większość numerów jest profilowana. Oznacza to, że zamieszczane teksty dotyczą wyraźnie sprecyzowanego problemu sformułowanego w przyjętym dla danego numeru haśle (patrz wykaz numerów tematycznych "Przeglądu Zachodniego").
Po przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. oprócz tradycyjnego zainteresowania zagadnieniami historii Niemiec i Niemiec współczesnych, postrzeganych często przez pryzmat stosunków polsko-niemieckich, czy w kontekście integracji zachodnioeuropejskiej, daje się wyraźnie zauważyć większe zainteresowanie tematyką europejską i równocześnie regionami czy "małymi ojczyznami".
Numery przygotowywane są przez 5-osobowe Kolegium Redakcyjne, pracujące w składzie: ekonomista, socjolog, historyk, germanista, politolog. Oceny wszystkich numerów i propozycji tematycznych przyszłych zeszytów dokonuje Rada Redakcyjna, składająca się z przedstawicieli różnych dyscyplin: nauk historycznych, prawa, socjologii, ekonomii i językoznawców.
Do publikacji kwalifikowane są teksty po recenzjach, oparte na najnowszej wiedzy w danym zakresie, podbudowane solidnym warsztatem naukowym, pisane komunikatywnym językiem. Dopuszczalne są zarówno teksty posiadające formę artykułu naukowego, jak i eseju, materiału czy czysto informacyjnego przeglądu.
Stałym działem czasopisma są recenzje książek i noty informacyjne o najnowszych publikacjach oraz kronika odnotowująca ważne wydarzenia w życiu naukowym środowiska. Niekiedy na łamach pojawiają się raporty z prowadzonych badań oraz realizowanych grantów, dyskusje, polemiki, nieopublikowane dotąd źródła.
Artykuły i materiały posiadają streszczenia w języku angielskim. Na ostatniej stronie okładki podane są tytuły artykułów w języku niemieckim i angielskim. Od 2006 r. czasopismo ukazuje się w nakładzie 500 egzemplarzy i ma stałych odbiorców (prenumerata, wymiana z instytucjami naukowymi) zarówno w kraju, jak i za granicą. Dociera do ponad 20 państw.