#poznajmysię - Gmina Polska „Piast” w Essen

Piast Essen poznjamy sie

#poznajmysię

Gmina Polska „Piast” została założona 08.03.1994 roku. Jej Przewodniczącym jest Leonard Paszek, zastępcami Diana Lankocz oraz Robert Siera. Nie sposób wyliczyć wszystkich działań, jakie od tego czasu podejmowało stowarzyszenie.

U podstaw jego utworzenia była od początku integracja polonijnego środowiska w Essen i całym Zagłębiu Ruhry. Od samego początku nie chodziło jedynie o towarzyskie spotkania, ale o przekazanie Polonusom i młodemu pokoleniu polskiej tradycji, kultury i języka polskiego. Jednym z pierwszych działań było założenie polskiej biblioteki w Essen, która nieprzerwanie działa już 28 lat. Działalność biblioteki opiera się na społecznej pracy Bożeny Dymeckiej oraz Stanisławy Miklaszewskiej. Również 25 lat temu Gmina Polska “Piast” nawiązała kontakt z Lilianą Barejko-Knops, przy której pomocy wprowadzono do dwóch esseńskich szkół naukę języka polskiego, jako ojczystego. Wśród wielu działań Piasta, na szczególną uwagę zasługuje promocja polonijnej kultury, która tworzona jest przez artystów, którzy wyemigrowali z Polski i mieszkają w Niemczech. Z ich udziałem organizowane są regularnie koncerty muzyki polskiej, spotkania poetycko-muzyczne oraz wystawy fotografii i obrazów. Oczkiem w głowie “Piasta” jest szczególnie młode pokolenie. Dla nich organizowane są od wielu lat imprezy z okazji Dnia Dziecka oraz Spotkanie ze św. Mikołajem. W 2022 roku stowarzyszenie założyło polską świetlicę dla dzieci w Gladbeck, gdzie uczęszczają dzieci w wieku od 2 do 10 lat.

____________________

Więcej o Polskiej Gminie "Piast" i ich działalności dowiecie się wchodząc na:

https://piastessen.com/

https://www.facebook.com/piast.essen?locale=pl_PL

Informacje o Gminie Piast zostały zaczerpnięte z portalu "Polonia Viva" autorstwa Agaty Lewandowski oraz ze strony internetowej Gminy Piast.

Fot. w grafice pochodzi ze strony na FB Gminy Piast

 

Dr Adrianna Tomczak

Zastępczyni Kierowniczki

Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Geschäftsstelle der Polonia in Berlin - Biuro Polonii w Berlinie

Bundesministerium des Innern und für Heimat

Englische Str. 30

10587 Berlin