Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży

Polsko-Niemiecka Nagroda Młodzieży: zwyciężył projekt „Eco Heroes” Fundacji Bezlik z Mikuszewa i stowarzyszenia HochDrei z Poczdamu

Warszawa/Poczdam, 15.06.2023. Na ten werdykt kilkuset młodych ludzi z Polski i Niemiec czekało od wielu miesięcy. Dziś wieczorem w Warszawie przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży w 7. edycji konkursu w latach 2021-2023 „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“. Zwyciężył polsko-niemiecki projekt „Eco Heroes” zorganizowany przez Fundację Bezlik z Mikuszewa (Wielkopolska) i stowarzyszenie HochDrei z Poczdamu. Obie instytucje partnerskie otrzymały po 4000 euro nagrody. Nagrodę wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski. Organizatorem konkursu jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. 

Zgodnie z założeniem konkursu młodzi ludzie biorący udział w polsko-niemieckich lub trójstronnych spotkaniach w 2021 lub 2022 roku mieli zaangażować się wspólnie w tematykę lokalną – ważną dla swoich wsi, miast lub regionów. Zwycięski projekt „Eco Heroes” poświęcony był ochronie środowiska. Składał się z dwóch spotkań, które odbyły się w lipcu 2021 roku. W Mikuszewie młodzi ludzie stworzyli mural, który przestrzega przed zaśmiecaniem oceanów oraz publiczną szafkę na wymianę książek. Z kolei w Poczdamie w ogrodzie społecznym zbudowali skrzynki na warzywa i zasadzili drzewko przywiezione z Polski. Chcieli w ten sposób przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom obu miejscowości ideę zrównoważonego rozwoju, zachęcić ich do ekologicznego stylu życia i dać im gotowe rozwiązania, z których mogą skorzystać.

Drugie miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 3000 euro dla każdego partnera projektu zdobył polsko-niemiecko-ukraiński projekt „trip.ART – międzynarodowa współpraca młodzieży” Dzielnicowego Dom Kultury „Bronowice” w Lublinie, stowarzyszenia Jugendkulturarbeit e. V. z Oldenburga i domu Narodnyj Dim Mikrorajonu Lewandiwka ze Lwowa. Jego uczestniczki i uczestnicy stworzyli spektakl mówiący o tym, z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie z różnych krajów, a także o tym, że więcej ich łączy niż dzieli. Pod koniec 2022 roku wystawili go przed publicznością w Oldenburgu i Lublinie, a także opublikowali w Internecie.

Trzecią nagrodę wartą 2000 euro dla każdego partnera projektu otrzymał projekt „Aktywnie z Actionbound – analogowe i cyfrowe odkrywanie otoczenia“. Uczennice i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Ostrzeszowa i placówki SINE-CURA-Schule, Förderschule für Geistigbehinderte z Quedlinburga opracowali ulotki turystyczne o Ostrzeszowie i niemieckiej wsi Rieder opatrzone własnymi rysunkami, zdjęciami i tekstami, a także trasę spacerową po Rieder w aplikacji Actionbound.

– Ogłaszając konkurs, chcieliśmy pokazać młodym ludziom, że w nawet najmniejszej miejscowości mogą znaleźć tematy, które ich zainteresują i skłonią do działania – mówi Stephan Erb, niemiecki dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. – W efekcie w prawie trzydziestu miejscach w Europie uczestniczki i uczestnicy projektów zaangażowali się w życie swoich lokalnych społeczności. To dzięki nim współpraca miast i regionów w Europie zyskała twarz młodych ludzi – dodaje Erb.

Małgorzata Bochwic-Ivanovska, polska dyrektor zarządzająca Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, chwali zwycięski projekt: – W projekcie „Eco Heroes” wzięli udział młodzi ludzie z różnych środowisk, którzy nie mieli wcześniej szansy skorzystać z takiej jak ta oferty edukacyjnej. Tym sposobem, wspierając wymianę młodzieży, wspieramy także różnorodność społeczną, a to dla nas bardzo ważne.

Do konkursu „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“ Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży zgłosiło się 80 projektów polsko-niemieckich i trójstronnych, 13 z nich zakwalifikowało się do finału. Projekty te zostały zrealizowane w 2021 i 2022 roku przy finansowym i merytorycznym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Do Warszawy, na uroczystość wręczenia nagrody i towarzyszące jej trzydniowe seminarium, przybyły przedstawicielki i przedstawiciele wszystkich projektów – młodzież oraz organizatorki i organizatorzy. Dopiero w dniu wręczenia nagrody poznali werdykt polsko-niemieckiego jury, w którym zasiadały m.in. przedstawicielki i przedstawiciele Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz instytucji zaangażowanych w działalność na rzecz młodzieży, społeczeństwa obywatelskiego i współpracy międzynarodowej.

Organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) od ponad 30 lat umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Finansowo i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie oraz trójstronne projekty wymiany. Jest partnerem dla szkół, organizacji, inicjatyw młodzieżowych oraz instytucji pracujących na rzecz młodzieży. PNWM została utworzona przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku, równocześnie z traktatem dobrosąsiedzkim. Dzięki jej wsparciu odbyło się przeszło 80 tysięcy projektów, w których wzięło udział ponad 3 miliony młodych ludzi z Polski, Niemiec i innych krajów.

Aleksandra Milewska-Czachur

Public Relations

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

Deutsch-Polnisches Jugendwerk (DPJW)
ul. Alzacka 18
03-972 Warszawa

Tel.: +48 22 518 89 16

Tel. kom.: +48 660 404 241

Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pnwm.orgwww.dpjw.org