Polska po wyborach…w oczekiwaniu na nowy rząd

15 października 2023 w Polsce można określić jako największy patriotyczny zryw wolnościowy od czasu Solidarności i wyborów w 1989 roku, kiedy frekwencja wynosiła 62,7%. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że frekwencja w tegorocznych wyborach do Sejmu wyniosła powyżej 74,38 procent. Niektórzy wyborcy stali w kolejkach aż po północy. Ochotnicy rozdawali czekającym ciepłe napoje, bo temperatura w nocy spadała do zera stopni. Pizzeria na wrocławskim osiedlu Jagodno dostarczała bezpłatnie pizzę oczekującym przed Komisją Wyborczą, w której ostatni głos został oddany o 3 w nocy 16 października. Nazajutrz po wyborach właściciel pizzerii Mania Smaku otrzymał w symbolicznym geście podziękowania zamówienia z całej Polski i zagranicy.  Swoją nową „wyborczą” pizzę nazwał dla upamiętnienia poświecenia, z jakim Polacy głosowali - Jagodność.  

W Niemczech oddało głosy 101 541 Polaków w 47 komisjach wyborczych. Przed wyborami w Polsce trwała dyskusja czy Polacy za granicą mają brać udział w wyborach parlamentarnych. Podwójna frekwencja Polaków głosujących 15 października 2023 zarówno za granicą jak i w Niemczech udowodniła jak bardzo Polacy mieszkający poza krajem czują się z nim związani i jak ważne są dla nich losy ojczyzny.

13 listopada 2023 - pierwsze posiedzenie nowo utworzonego Sejmu

Wprawdzie Prawo i Sprawiedliwość otrzymało w październikowych wyborach, 35,38 % głosów, a Koalicja Obywatelska PO 30,70 %, ale PIS nie jest w stanie rządzić samodzielnie. Musiałby stworzyć większościowy rząd łącząc się z partią reprezentującą podobne poglądy polityczne. Najbliższą PIS prawicową partią jest Konfederacja Wolność i Niepodległość, ale ona uzyskała jedynie 7,16 %. Z tak małą ilością głosów Konfederacji, PIS także nie jest w stanie stworzyć nowego rządu. Praktycznie większościowy rząd może w tej sytuacji utworzyć jedynie koalicja partii lewicowych złożona z Koalicji Obywatelskiej PO, która osiągnęła 30,70 % głosów, Trzeciej Drogi Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe z 14,40 % głosów i Nowej Lewicy z 8,61 % głosów.

17 października Państwowa Komisja wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów oraz przedstawiła rozkład mandatów w Sejmie RP: PIS - 194 mandaty, KO - 157 mandatów, Trzecia Droga - 65 mandatów, Nowa Lewica - 26 mandatów i Konfederacja - 18 mandatów. Oznacza to, że opozycja demokratyczna, którą nazywana jest koalicja partii lewicowych może liczyć na 248 mandatów w Sejmie, a PIS nawet gdyby połączył się z Konfederacją, miałby ponad 30 mandatów mniej.

W wyborach parlamentarnych 2023 wzrosła znacznie frekwencja wśród kobiet oraz wśród młodych wyborców. Zarówno kobiety jak i młodzi głownie postawili na Koalicję Obywatelską i Lewicę. Poparcie PiS rosło proporcjonalnie z wiekiem wyborców, przy czym grupa wiekowa 60 plus oddała najmniej głosów w tegorocznych wyborach. Oznacza to nadchodząca zmianę generacyjną w Polsce oraz aktywny udział młodych kobiet w przyszłości politycznej naszego kraju.

Polacy w Niemczech aktywnie interesują się przyszłością Polski czego przykładem jest planowana na 28 listopada w Ramin dyskusja z publicznością Marka Fiałka z Kaiem-Olafem Langiem. Tymczasem w Polsce trwa wielkie oczekiwanie na ruch prezydenta, który ma wskazać nowego premiera. Do tej pory Prezydent Andrzej Duda poinformował, że jest dwóch kandydatów na to stanowisko: z PIS – Mateusz Morawiecki i ze zjednoczonej opozycji demokratycznej tzn. Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej drogi i Lewicy – Donald Tusk. Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu zostało ogłoszone na 13 listopada. Obserwatorzy polityczni przypuszczają, że po pierwszym głosowaniu sejmu, w którym zostanie wybrany nowy marszałek, Prezydent Duda ogłosi premiera zależnie od przynależności partyjnej marszałka.

Aktualnie w Polsce trwają intensywne rozmowy koalicyjne, przy czym opozycja demokratyczna oświadczyła wspólnie, że nie będzie łączyć się w koalicję  z PIS.  Środowisko medialne zastanawia się co dalej będzie działo się z telewizja publiczną TVP propagującą do tej pory jednostronnie prawicową partię PIS. Wynik wyborów w Polsce i dalszych zmian w rządzie jest ważny dla całej polityki światowej i europejskiej. Ma szczególnie ważne znaczenie dla ostatnio nadwyrężonych atakami polskiego rządu o reparacje dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Niemcami.

Agata Lewandowski 

Źródło: https://pkw.gov.pl/