PolenflugNeo zaprasza na audycję o formacji Polanie

Polonijny Magazyn Radiowy PolenflugNeo w Radiu Flora w Hanowerze zaprasza na audycję specjalną poświęconą w całości legendarnej polskiej formacji rhythm and bluesowej Polanie -Lata 60-te ubiegłego wieku były dla Polski trudnym okresem. Władza komunistyczna nie mogła zdecydować się, czy przycisnąć czy popuścić pasa swoim obywatelom.

Młoda generacja Polaków dorastała w towarzystwie pieśni patriotycznych i socjalistycznego optymizmu. Ale po cichu poszukiwała i realizowała swoje życiowe ideały i wizje. Muzyka była dla nich jednocześnie impulsem i wentylem. Do izolowanej Polski docierały powoli acz nieustannie nowe nurty muzyczne, kreowane na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Władza komunistyczna nie lubiła jednak określenia „rock and roll”, wymyślono więc nazwę „big-beat”, czyli po polsku „mocne uderzenie”, co pozwoliło młodzieży na granie zachodnich przebojów w klubach młodzieżowych.

Władza nie ceniła jednak tej muzyki i uważała ją za obcą ideologicznie ale nie była w stanie zdusić jej coraz większej popularności. Polska młodzież tamtych lat nie była bynajmniej smutna, pasywna i otępiała. Potrzebowała zmian, nowych wyzwań i nowej muzyki. Zespoły i formacje muzyczne powstawały na skalę masową i stawały się natychmiast bardzo popularne. Z dzisiejszej perspektywy lata 60-te to bez przesady złota era polskiego big-beatu.

I chociaż wiele utworów brzmi dzisiaj anachronicznie i naiwnie, to są wśród nich prawdziwe muzyczne perełki, zaskakujące śmiałością brzmienia i buntowniczym przekazem. Ale wszystkie bez wyjątku mają swój niepowtarzalny urok i są dziedzictwem kulturowym PRL-u. Waldemar Kostrzębski przypomni w kolejnej audycji muzycznej legendarną supergrupę Polanie, składającą się z najwybitniejszych muzyków tamtych lat, niezwykle popularną pod koniec lat 60-tych, i z całą pewnością wyprzedzającą swoją epokę muzyczną.

Radio Flora https://radioflora.de/

Waldemar Kostrzębski - Poezja po godzinach

https://waldemar-kostrzebski.blogspot.com/