„Perfekcyjny Świat” wernisarz Martina Vogiela w Gdańskiej

W piękną wrześniową niedzielę 10 września w restauracji „Gdańska” w Oberhausen odbył się uroczysty wernisaż wystawy obrazów artysty z Essen Martina Ericha Vogiela. Imprezie towarzyszył koncert akustycznego zespołu Trio 3D. Słowo wprowadzające, a zarazem krytyczne, wygłosił Winfried Baar, artysta od wielu lat związany z galerią KiR w Oberhausen, a także kurator wielu wystaw.

Martin Vogiel pochodzi z Gliwic-Sośnicy i właśnie tam na Śląsku objawiły się jego pierwsze przejawy wrażliwości artystycznej. Z nostalgią wspomina czas, gdy wybrukowanymi szarą kostką chodnikami Gliwic, biegł na zajęcia do przyszkolnego kółka artystycznego. Za malowane wówczas pejzaże zdobywał pierwsze nagrody. Niestety nie przetrwały i zaginęły gdzieś w emigracyjnym zamieszaniu. Chciał kontynuować swoją pasję i rozwijać artystyczną wrażliwość, jednak rzeczywistość pokierowała go do Technikum Górniczego, skąd trafił do Kopalni Sośnica, a następnie na emigrację do Essen.

Pomimo tego, że już dawno nie jest górnikiem, to praca na kopalni wywarła wielki wpływ na jego twórczość. Jednak myli się ten, kto sądzi, że w jego obrazach dominuje ciemność podziemnych korytarzy. Malarstwo jego ewoluowało na przestrzeni lat. Dostrzec w nich można całą paletę kolorów, które pokrywają zarówno pejzaże, jak i abstrakcje.

Martin jest zachwycony swoim rodzinnym miastem, ale także miejscem, w którym od ponad 20 lat żyje. W swoim artystycznym dorobku ma prace zarówno z cyklu „Gliwice wczoraj i dziś” jak i „Totus Tuus Essen”. Wspomina, że to właśnie w Essen nastąpił jego prawdziwy rozwój artystyczny. Tutaj rozwinął swój warsztat, koncentrując się na obrazach malowanych akrylem.

Jednym z obrazów nawiązujących do lat spędzonych na Śląsku jest obraz przedstawiający Radiostację Gliwicką. W swojej artystycznej wizji porównuje ją do Wieży Eiffla.

Tematem wystawy jest „Perfekcyjny Świat”. Oglądać ją można do końca października.

Tekst: Leonard Paszek

Zdjęcia: Robert Siera