Paweł Zajas - "Polska książka!"

 

Nowa publikacja 
Paweł Zajas - "Polska książka!". Literatura polska a niemiecka polityka kulturalna w XX wieku

W okresie pierwszej wojny światowej niewiele innych literatur europejskich było tak obecnych na upolitycznionej niemieckiej scenie kulturalnej jak literatura polska. Wielokrotnie zapowiadana "polska książka" sprawiała, że dzieła polskich autorów były przyjemne dla niemieckiej publiczności. W polsko-niemieckiej "erze przyjaźni" w latach 1934-1939 literatura polska stała się przedmiotem zarówno polskiej, jak i niemieckiej propagandy kulturalnej. Po 1956 r. literatura polska odegrała pionierską rolę w polsko-zachodnioniemieckiej wymianie kulturalnej, a jednocześnie stanęła w politycznej walce o władzę między Wschodem a Zachodem. 

Do 1970 r. pośrednictwo polskich dzieł nierzadko funkcjonowało jako substytut braku stosunków dyplomatycznych między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec; w późniejszych latach duże projekty wydawnicze, takie jak "Biblioteka Polska", były uważane za doskonały przykład pojednania polsko-niemieckiego. W swojej książce Paweł Zajas pisze mało znany rozdział polsko-niemieckiej historii literatury i wykorzystuje niepublikowane dokumenty z licznych archiwów, aby opisać napięte relacje między transferem literackim a polityką kulturalną.

Paweł Zajas (ur. 1976) jest profesorem literatury na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Pretorii w RPA. 

Paweł Zajas: "Polska książka!" Literatura polska i niemiecka polityka kulturalna w XX wieku, Publikacje Niemieckiego Instytutu Polskiego, t. 42, 
Wiesbaden: Harrassowitz-Verlag 2023, 247 s., liczne ilustracje, 35,00 EUR

Dr  Andrzej Kaluza, Deutsches Polen-Institut

Residenzschloss 1, 64283 Darmstadt

Tel. 06151– 420220 / Mobil 0157-57241221

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.