„Odpuśćmy stres” - joga po polsku w Essen

Zajęcia jogi w ramach imprez i spotkań organizowanych przez stowarzyszenie „Gmina Polska Piast” w Essen to zupełna nowość. Ich organizatorzy mieli dużo wątpliwości, czy idea spotkań z jogą się przyjmie w polskim środowisku. Efekt przerósł jednak najśmielsze oczekiwania. Na pierwsze spotkanie przybyło ponad 30 osób. Wszyscy wyposażeni w sportowe ubranie oraz matę do ćwiczeń. Tematem pierwszych zajęć była dbałość o własny kręgosłup. Wszystko oczywiście na poziomie bardzo początkującym. Zajęcia trwały około 1,5 godziny, bez większego wysiłku i w absolutnym skupieniu. Sukces zajęć zawdzięczać można Ani Shanti Namdas, która prowadziła ćwiczenia i potrafiła wprowadzić swoim tonem głosu, delikatną muzyką oraz dźwiękiem gongu w stan absolutnego odprężenia.

Ania jest na co dzień żoną, mamą, babcią i joginką. Pochodzi z Polski, a od 6 lat mieszka wraz z mężem w Dorsten. Joga to jej pasja, filozofia, sens życia i droga rozwoju duchowego. Jest nauczycielką jogi kundalini i instruktorką jogi hormonalnej oraz certyfikowaną uzdrowicielką w jogicznej tradycji Sat Nam Rasayan i terapii dźwiękiem. Za swoje powołanie uważa dzielenie się tymi wszystkimi darami z każdym, kto poczuje gotowość, żeby spróbować fascynującej podróży w głąb siebie w jej towarzystwie.

Ania marzy o stworzeniu tutaj w Niemczech jogicznej społeczności – rodziny z wyboru, w której wszyscy będą się wspierać, szanować i motywować. Będą wspólnie uczyć się świadomości oraz wzglądu na innych i na siebie. Pragnie współtworzyć wspólnotę, w której każdy będzie przyjęty i uznany taki jaki jest, ze swoją gotowością na dziś. Będzie to przestrzeń otwarta, gdzie „nic nie musisz, a wszystko możesz”, gdzie panuje radość, spokój i pokój. I nie uważa tego za utopię.

Joga to znacznie więcej niż tylko ćwiczenia fizyczne i oddechowe, medytacja czy relaks. Joga oznacza unię, łączenie, jedność. Filozofia jogi to jej sposób na codzienne życie w spokoju, szczęściu i opiekowaniu się sobą. Ważne dla niej jest, by to, co wydarza się w trakcie ćwiczeń miało zastosowanie również w zwykłym życiu. Tego uczy i tym się dzieli na swoich zajęciach, które prowadzi w języku polskim.

Kolejne spotkanie dotyczyć będzie radzenia sobie ze stresem. Już w fazie przygotowań spotyka się z dużym zainteresowaniem.

Tekst: Leonard Paszek

Zdjęcia: Robert Siera