Według wszystkich badań coraz mniej czytamy książek, coraz mniej ich kupujemy i coraz mniej wypożyczamy. Biblioteki i księgarnie na całym świecie są sukcesywnie zamykane. Jeżeli już czytamy to najczęściej treści wyłapane online na różnych portalach. Również informacji szukamy głównie w Internecie. Ciężkie papierowe leksykony zbierają już tylko kurz na półkach, Widok osoby czytającej książkę w autobusie lub pociągu niestety przechodzi już powoli do lamusa. Tym bardziej cenna uwagi jest inicjatywa powołania do życia Międzynarodowej Biblioteki w Essen. Uroczystość jej otwarcia odbyła się 3 czerwca w Gustav Heinemann Gesamtschule w obecności m.in. burmistrza Essen Thomasa Kufena, bibliotekarki Jasmin Dehl oraz konsula Jana Krzymowskiego z Konsulatu RP w Kolonii. Biblioteka powstała w efekcie starań m.in. Bożeny Dymeckiej, która ponad 20 lat temu założyła w Essen Bibliotekę Polską „Piast” oraz grupy bibliotekarzy i miłośników książek z sześciu narodowości zamieszkałych w Essen.
Każda narodowość znalazła tam swoje miejsce. I tak obok regałów z książkami w języku m.in. angielskim, francuskim, rosyjskim, arabskim i tureckim znajdują się również regały z najnowszą literaturą w języku polskim. Niektóre narodowości prezentowały również swój program artystyczny. Polskę reprezentował Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Perełka” oraz wokalistka Lidia Krüger.
„Biblioteka Międzynarodowa to coś więcej niż tylko czytanie. Chodzi o dzielenie się przemyśleniami i historiami o edukacji i kulturze. Tutaj ludzie powinni się poznać i wymieniać pomysłami. Tym projektem chcemy otworzyć kolejne drzwi do integracji.”, powiedział burmistrz Kufen.
W Międzynarodowej Bibliotece planowane są również spotkania literacko-muzyczne. Informacje o nich oraz o godzinach otwarcia zamieszczane będą regularnie na stronie Gminy Polskiej „Piast” www.piastessen.com.
Tekst: Leonard Paszek
Foto: Marek Lesiow