ZAPRASZAMY NA SERIĘ AUDYCJI, PODCZAS KTÓRYCH W ODCINKACH ZOSTANIE WYEMITOWANE SŁUCHOWISKO ZOFII DELEST "MACZEK W ALEPPO"
12.04.1945 Pierwsza Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Maczka wyzwoliła obóz w Oberlangen. Przebywało w nim ok. 1700 uczestniczek Powstania Warszawskiego. Z okazji tej rocznicy oraz przypadających na grudnia 30 lat od śmierci gen. Maczka autorka wyznaczyła na 13.04.2024 PREMIERĘ emisji słuchowiska. Za jego tekst zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie na Polonijnego Artystę Roku 2023 , organizowanym przez Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London oraz kwartalnik literacko - artystyczny Ypsilon. To opowieść, która pochyla się nad myślą, że nie mamy wpływu na czas, w jakim przyszło nam żyć. Jeśli jednak będzie to wojna, to jej oblicze: barbarzyńskie, czy możliwie humanitarne, zależy od walczących w niej ludzi. To także chwila zadumy nad tym, czym dla jednostki jest utrata domu i wyrwanie jej z jej życia w wyniku konfliktów prowadzonych przez wielkich tego świata. I na koniec, to niezły kawałek polskiej historii z nie zawsze wszystkim znanymi informacjami. W pracach nad polsko - i niemieckojęzyczną wersją wzięło w sumie udział ok. 60 osób: nasi rodacy z kraju, Niemiec, Belgii i UK oraz uchodźcy z Syrii i Ukrainy. Jednym z założeń projektu było stworzenie poczucia narodowej wspólnoty wśród rozrzuconych po świecie Polaków. Autorce przyświecała również myśl, by zainteresować naszą polską historią także obcokrajowców, w tym tych z odleglejszych regionów. W trakcie rozwoju akcji słuchacz musi podjąć wewnętrzną decyzję. Od tego zależy, jak potoczą się losy głównej bohaterki.
TERMINY:
Start:
sobota 13.04 o 12:00
powtórka pn. 15.04 o 13:00 i 20:00
Z rozmową ze Zbigniewem Leszczyńskim, współinicjatorem wystawy o maczkowcach i założonej przez nich polskiej enklawie na terenie Haren, jako wprowadzeniem w temat słuchowiska, oraz o planowanych na 14.04. uroczystościach, którym będzie towarzyszyć otwarcie wystawy czasowej poświęconej I Polskiej Dywizji Pancernej.
2. audycja
(dla tych, którzy podejmą decyzję prowadzącą do wersji A historii)
sobota 20.04 o 12:00
z powtórkami o 13:00 i 20:00 w poniedziałek 22.04
Z rozmową ze Zbigniewem Leszczyńskim, współinicjatorem wystawy o Maczkowie. Tym razem skupimy się na nietypowej historii obozu w Oberlangen.
3. audycja
(dla tych, którzy podejmą decyzję prowadzącą do wersji B historii)
sobota 27.04 o 12:00
z powtórkami o 13:00 i 20:00 w poniedziałek 29.04
Z rozmową ze Zbigniewem Leszczyńskim, współinicjatorem wystawy o Maczkowie. Ostatnią rozmowę z serii towarzyszącej emisji słuchowiska poświęcimy gen. Maczkowi. W pracach nad polskojęzycznym słuchowiskiem wzięli udział: były senator VIII i IX kadencji Ryszard Bonisławski, Zespół The Part w składzie: Tomasz Moskal, Witold Krzysztof Wronka, Kajetan Ciołkiewicz, Kuba Irzykowski, Mikolaj Szram, artystka Lola Èlysèes, członek polskiego migranckiego teatru Katharsis w UK Piotr Gruszecki, Ewa Maciążek, Blanka Krystkiewicz, Sylwester Barszczyński, Rafał Bazaniak, Monika Bazaniak, Monika Kalinowska, Elżbieta Milan, Agnieszka Osicka, Magdalena Mozer, Justyna Bujanowska, Maciej Kowalski, Filip Stankiewicz, Franciszek Strzelczyk, Dmytro Koptysia, Andreas Moser, Maja Szcześniak, Borys Szcześniak. Muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby słuchowiska: Remi Juśkiewicz - ćwierćfinalista tegorocznej edycji Voice of Senior oraz nominowany do nagrody Osobowość Polonijna Roku, Tomasz Moskal, wokal i skrzypce - siostry Szymańskie. Wykorzystane autentyczne historie o maczkowcach opowiedziane przez panią Jolantę Ratajczak z prezydium Rady Polonii Świata, przemowy generała Maczka, zapisane wypowiedzi więźniarek z obozu w Oberlangen oraz fragmenty nagrań archiwalnych. Historia Jezydów z Sindżaru bazuje na filmie dokumentalnym "Anioły z Sindżaru".
Projekt został zrealizowany przez wielokulturowe stowarzyszenie V.I.P e.V. w Brunszwiku dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, we współpracy z Konsulatem Generalnym w Hamburgu.
Do słuchania na wszystkich odbiornikach internetu jako livestream Radia Flora w Hanowerze https://radioflora.de/
20.04. (sobota) internet 25 lat Polenflug/PolenflugNeo |
- PolenflugNeo - zawsze w sobotę po polsku
Hallo z Brunszwiku - słuchowisko "Maczek w Aleppo" cz. II - audycja Zofii Delst dla tych, którzy podejmą decyzję prowadzącą do wersji A historii:
Z rozmową ze Zbigniewem Leszczyńskim, współinicjatorem wystawy o Maczkowie. Tym razem skupimy się na nietypowej historii obozu w Oberlangen.
Za tekst słuchowiska autorka zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie na Polonijnego Artystę Roku 2023, organizowanym przez Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London oraz kwartalnik literacko-artystyczny Ypsilon.
Powtórka poniedziałek 22.04.2024 godz. 13.00-14.00 i 20.00-21.00
Telefon w studiu: 00 49 511 - 763 891 95 (sekretarka)12.00-13.00 - Radio Flora Hanower, live stream
20.04. (sobota) Brunszwik |
- In a gadda da cubiditatis - premiera sztuki teatralnej
Zofii Delest w Off Theater ZIGARRE
Czy narcyzm i obojętność mają jakiś kolor? - 19.00 - Kult Theater
21.04. (niedziela) Brunszwik |
- In a gadda da cubiditatis - sztuka teatralna
Zofii Delest w Off Theater ZIGARRE
Czy narcyzm i obojętność mają jakiś kolor? - 19.00 - Kult Theater
26.04. (piątek) |
- pracownicy miesięcznika "Asphalt" oprowadzają po miejscach związanych z bezdomnością w Hanowerze, w okolicach dworca głównego
w każdy ostatni piątek miesiąca
zapisy: 0511 / 301 269 - 20, datki od 5-ciu euro w górę od osoby 15.00 - siedziba miesięcznika "Asphalt", Hallerstr. 3
Polecamy także nasz podcast: https://www.radiopolenflug09.de/
Serdeczności
Grażyna Kamień-Söffker
dziennikarka/freie Journalistin
Stellvertretende Vorsitzende "Polnische Journalisten in Deutschland" e.V.
wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia "Dziennikarze Polscy w Niemczech" T.z.
E-mail
T. 0511 - 83 85 75
Poloniaportal Polska Domena (www.polskadomena.de)
Radiopodcast Polenflug09 (www.radiopolenflug09.de)
Gadu Gadu bei Radio Flora (www.radioflora.de)
Salonik Literacki (www.polskadomena.de)
Super Kino - filmy dla dzieci (www.superkino.info)
(fot. Centralne Archiwum Wojskowe)