Maczek w Aleppo - audio walk - 1-2.11. Brunszwik

Maczek in Aleppo Brunszwik

Co zabrałbyś ze sobą, gdybyś nagle musiał uciekać przed wojną?
Autor: Sophie Delest
Oparta na prawdziwych historiach, zebranych m.in. od mieszkańców Brunszwiku.
1. miejsce w międzynarodowym konkursie literackim dla pisarzy ze środowisk migracyjnych

Został nazwany okupantem przez mieszkańców małego miasteczka Haren, a mimo to jego portret wisi w ratuszu w Meppen ku jego pamięci od 1949 r. Holenderski król przychodzi na jego grób, aby go uhonorować.
Kim był ten człowiek, generał Maczek? A czy wiedzieliście, że po II wojnie światowej na terenie Niemiec istniała piąta strefa okupacyjna, czyli polska enklawa w centrum brytyjskiej strefy okupacyjnej? Początkowo nazywała się Lwów (Lemberg), po proteście Stalina nazwano ją Maczków, od nazwiska jej zarządcy, polskiego generała Maczka. Nie mamy wpływu na to, czy żyjemy w czasach pokoju, czy wojny. Ale jeśli żyjemy w czasach wojny, to od ludzi w nią zaangażowanych zależy, jak ona dokładnie wygląda. Czy to w ogóle możliwe, czy można pozostać człowiekiem na polu bitwy, czy też transformacja w maszynę do zabijania jest nieunikniona? Co to znaczy dla jednostki zostać wyrzuconym ze spokojnej codzienności w słoneczny poranek, porzucić swoje marzenia i od tego momentu być zmuszonym do walki o własne życie?

„Maczek w Aleppo” nie jest typową opowieścią historyczną, a jednak opiera się na wielu faktach. To historia ludzi, którzy tak naprawdę chcieli robić w życiu coś innego niż walczyć. Los jednak zdecydował za nich inaczej. To opowieść o domu, który nosimy w sobie zarówno w czasach pokoju, jak i wojny. Multimedialny spektakl teatralny w formie spaceru dźwiękowego zabiera w literacką i artystyczną podróż, która była wynikiem rocznej współpracy z artystami z Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, uchodźcami z Syrii i Ukrainy oraz około 60 osobami w wieku od 7 do 80 lat, z których wszystkie mieszkają obecnie w czterech krajach Unii Europejskiej.

Miejsce: kościół Magnikirche w Brunszwiku

Daty:

01.11.2024 o godz. 19:00

02.11.2024 o 14:00, 16:00 i 18:00

WSTĘP: Darowizny na projekty dla ofiar wojny

oraz na zakup karetek pogotowia na Ukrainie

JĘZYKI WYSTĘPU (DO WYBORU): niemiecki lub polski

REJESTRACJE DO 31.10.2024 na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.