Kto mówi A, musi też powiedzieć Zabrze

Przyjaźń, zrozumienie i chęć wzajemnego poznania, takie cele przyświecały podróży studyjnej, która odbyła się w połowie sierpnia w ramach partnerstwa miast Essen i Zabrze. Miasta te współpracują ze sobą już od 70 lat, a ich przedstawiciele często się odwiedzają. Zawsze jednak były oficjalne wizyty z udziałem głównie polityków oraz wymiana młodzieży lub sportowców. Zmienić to postanowiła Katarzyna Lorenc, na co dzień odpowiedzialna za marketing i komunikację w Górnośląskim Muzeum Regionalnym w Ratingen. Przystępując do realizacji własnego i autorskiego projektu postanowiła zaprosić do Zabrza animatorów i twórców zabrzańskiej niezależnej kultury, ludzi twórczych i kreatywnych. Wśród 12 uczestników tej specyficznej podróży znaleźli się niezależni artyści plastycy, muzycy, tancerze i przedstawiciele muzeum. Wszyscy związani są z aktywną działalnością zabrzańskiego domu kultury.

W ciągu czterech dni goście zwiedzili najpiękniejsze miejsca w Essen. Z przewodnikiem zwiedzali dawne robotnicze osiedle Margarethenhöhe,  posiadłość rodziny Krupp, czyli dostojną Villę Hügel. Z Weroniką Grabe zwiedzali kopalnię Zeche Zollverein i Muzeum Zagłębia Ruhry. Dla miłośników historii i sztuki było również zwiedzanie Folkwang Museum oraz starej synagogi. Goście uczestniczyli również w otwartym spotkaniu z przedstawicielami esseńskiej Polonii, a szczególnie działającego od 30 lat w Essen stowarzyszenia Gmina Polska „Piast”. W pamięci pozostanie również z pewnością pozaprogramowe spotkanie w klubie polonijnego zespołu muzycznego „Syndykat”, którego członkowie w latach 80 i 90 współtworzyli muzyczną scenę Zabrza. Podczas spotkania wspominano pierwsze zabrzańskie zespoły oraz festiwale. Podróż odbyła się dzięki wsparciu biura kultury w Essen.

Zabrze, liczące niecałe 169 000 mieszkańców, jest znacznie mniejsze od Essen. Niemniej jednak oba miasta mają silne podobieństwa w swoim rozwoju i historii: Zabrze było miastem górniczym i przekształciło się w nowoczesne centrum usługowe. Miasto jest jednak nie tylko gospodarczym centrum Śląska, ale także naukowym i kulturalnym łącznikiem w środku regionu przemysłowego. Znajdują się tu dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Medyczny, Filharmonia Zabrzańska, teatr i sala koncertowa oraz kilka muzeów. Natomiast udostępniona dla zwiedzających zabrzańska Kopalnia Guido, skansen Luzia oraz podziemny spływ sztolnią Królowa Luiza znajdują się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Zachwyceni wizytą Zabrzanie poznali, że Essen to zielone miasto, bogate w kulturę i przyjaznych ludzi.

Leonard Paszek