"Kto mówi A, musi też powiedzieć Zabrze"

"Kto mówi A, musi też powiedzieć Zabrze" to motto podróży studyjnej, która odbędzie się w sierpniu w ramach partnerstwa miast Essen i Zabrze. Od 70 lat oba miasta darzą się wzajemną przyjaźnią. Essen rozpoczęło swoją działalność, gdy zjednoczona Europa była jeszcze wizją: pod koniec maja 1953 r. miasto objęło patronatem mieszkańców Zabrza, dawnego Hindenburga, którzy ucierpieli w wyniku wypędzenia po II wojnie światowej. We wrześniu 2015 r. sponsoring przekształcił się w partnerstwo. Po inwazji Rosji na Ukrainę, miasto Essen nawiązało partnerstwo solidarnościowe z północno-zachodnim ukraińskim miastem partnerskim Zabrza, Równem. 

Inicjatorka i koordynatorka kulturalnej podróży studyjnej, Katarzyna Lorenc, oprócz wymiany młodzieżowej i sportowej oraz kultywowania stosunków politycznych, tęskniła za powiązaniem kulturowym. Dzięki wsparciu biura kultury w Essen zaprasza teraz do Essen dwanaście osób z niezależnej zabrzańskiej sceny artystycznej i kulturalnej. Oprócz punktów programu dla grupy, 11 sierpnia o godz. 18.00 w VielRespektZentrum odbędzie się publiczne spotkanie. Każdy, kto chciałby się z nimi spotkać, jest tam mile widziany.

Lorenc jest odpowiedzialna za marketing i komunikację w Górnośląskim Muzeum Regionalnym w Ratingen i sama przyjechała do Niemiec z tego regionu po przystąpieniu Polski do UE. "Podoba mi się okrągła rocznica i myślę, że kryje się za nią wiele historii i jest to dobra podstawa do zajmowania się partnerstwem miast. Cieszę się, że dzięki wsparciu miasta mogę pokazać polskiej delegacji najważniejsze atrakcje mojego przybranego domu".

Zabrze, liczące niecałe 169 000 mieszkańców, jest znacznie mniejsze od Essen. Niemniej jednak oba miasta mają silne podobieństwa w swoim rozwoju i historii: Zabrze było miastem górniczym i przekształciło się w nowoczesne centrum usługowe. Miasto jest jednak nie tylko gospodarczym centrum Śląska, ale także naukowym i kulturalnym łącznikiem w środku regionu przemysłowego. Znajdują się tu dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk, Filharmonia Zabrzańska, teatr i sala koncertowa oraz kilka muzeów. Podobnie jak Essen, Kopalnia Guido znajduje się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z:

Katarzyna Lorenc

+49 151 22 10 1986

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.