Polskie Centrum Kompetencji i Koordynacji (KoKoPol) od ponad roku promuje w Niemczech pozaszkolne lekcje języka polskiego jako języka odziedziczonego . Liczne stowarzyszenia polonijne, inicjatywy rodziców, towarzystwa niemiecko-polskie i ośrodki kształcenia dorosłych mogły już założyć, skonsolidować lub rozszerzyć swoje programy dzięki dofinansowaniu.
W nowym okresie finansowania od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. wnioski o dofinansowanie projektów promujących nauczanie języka polskiego jako obcego można składać ponownie ze skutkiem natychmiastowym.
Do kogo skierowane jest dofinansowanie?
O dofinansowanie mogą ubiegać się stowarzyszenia i organizacje zarejestrowane i działające w Niemczech, które oferują lekcje języka polskiego w języku ojczystym dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 25 lat. W szczególności organizacje polonijne, ze względu na ich wieloletnie zaangażowanie, są zachęcane do skorzystania z dofinansowania.
Co obejmuje program finansowania?
Finansowane i dotowane są wynagrodzenia nauczycieli, koszty materiałów dydaktycznych, wynajem sal, koszty reklamy oraz działania pozalekcyjne bezpośrednio związane z nauczaniem języka polskiego jako języka odziedziczonego. W uzasadnionych przypadkach pokrywane są również koszty podstawowego wyposażenia technicznego do określonej wysokości. Można również ubiegać się o pokrycie kosztów egzaminu na polski certyfikat w uznanym ośrodku egzaminacyjnym w Niemczech oraz kosztów licencji egzaminatora (np. telc Polski Szkoła B1/B2).
Nowo zaktualizowany przewodnik - Pytania i odpowiedzi pomoże Ci odpowiedzieć na pytania dotyczące procesu składania wniosku. Nasz zespół chętnie udzieli osobistych porad (również w języku polskim).
Formularz wniosku i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej: https://kokopol.eu/herkunftssprache.
Pozdrowienia z Marienthal
Luise Träger
Komunikacja / komunikacja
Telefon: +49 35823 77223
Polskie centrum kompetencji i koordynacji /
Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego
www.kokopol.eu