Konkurs tłumaczeniowy - Wisława Szymborska "Śmiech"

Termin przesyłania zgłoszeń: 15. października 2023 r.

Fundacja im. Karla Dedeciusa przy Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w kooperacji z Zakładem Translatoryki i Glottodydaktyki w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Wydawnictwem Suhrkamp ogłasza konkurs na najlepsze literackie tłumaczenie wiersza Wisławy Szymborskiej „Śmiech”.

W 2023 roku Wisława Szymborska obchodziłaby setne urodziny i z tego powodu Fundacja zaprasza nie tylko do ponownego pochylenia się nad twórczością poetki, ale też wypróbowania własnych zdolności tłumaczeniowych. Adresatami i adresatkami konkursu są pełnoletni amatorzy i amatorki, którzy nie posiadają w dorobku samodzielnej przekładowej publikacji książkowej z zakresu literatury pięknej. Zadaniem jest stworzenie literackiego przekładu wiersza „Śmiech” na język niemiecki.

Szczegóły na temat warunków uczestnictwa w konkursie znajdują się na stronie Fundacji: www.ub.europa-uni.de/kdsPrace można przesłać mailowo do 15 października na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 listopada 2023 r. podczas Jubileuszu z okazji dziesięciolecia Fundacji im. Karla Dedeciusa. Laureat lub laureatka konkursu otrzyma nagrody rzeczowe oraz zaproszenie na konferencję „«Niektórzy lubią poezję...», czyli o recepcji dzieła Wisławy Szymborskiej na arenie międzynarodowej” 15.-17. listopada 2023 we Frankfurcie nad Odrą i Słubicach.

Prosimy o przesłanie informacji zainteresowanym osobom.

Fundacja im. Karla Dedeciusa

Karl Dedecius Stiftung

Große Scharrnstraße 59

15230 Frankfurt (Oder)

 Tel. +49 335 5534-3214

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.ub.europa-uni.de/kds