Koncert "Magiczne dźwięki" w Paretzer Scheune

W niedzielę 10.09.2023 w Paretzer Scheune odbył się niezwykly koncert pt. „Magiczne dźwięki”. Podczas tego projektu dzieci i młodzież z Polski, Niemiec, Syrii, Afganistanu, Iraku i Ukrainy pokazały, czego można dokonać za pomocą wspólnie wykonywanej muzyki.

Opierając się przede wszystkim na fragmentach opery „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka przedstawiono na scenie cuda, jakich dzięki muzyce dokonał mityczny Orfeusz, a były to oswajanie dzikich zwierząt, ożywianie kamieni, a nawet zejście do głębin Hadesu. Młodzi wykonawcy z różnych stron świata grali w orkiestrze, tańczyli, śpiewali i recytowali napisane przez siebie teksty. Ale co najważniejsze dzięki temu projektowi nabrali pewności siebie i zaufania do własnych możliwości. Odkryli cuda codziennego życia, które pomagają nam nie tracić ducha nawet w trudnych czasach kryzysów i wojen. Ponieważ, jak powiedział niemiecki pisarz Karol Juliusz Weber :Lira Orfeusza zdziałała więcej niż maczuga Herkulesa. Przemieniła bowiem potwory w ludzi i dlatego na wieki została umieszczona jako gwiazdozbiór na nieboskłonie.

Organizatorem projektu było poczdamskie stowarzyszenie MitMachMusik e.V., prowadzone przez skrzypaczkę i pedagoga Marie Kogge. Od lat promuje ono integrację dzieci i młodzieży uchodźców, jak i dzieci z rodzin niemieckich o niskich dochodach poprzez wspólne muzykowanie.

Wiemy, że muzyka jest uniwersalnym językiem, który umożliwia komunikację między ludźmi pomimo wszelkich różnic ideologicznych, kulturowych i religijnych. Dzięki muzyce dzieci uczą się wyrażać siebie i słuchać innych, a więc i ufać sobie i innym.

Koncert „Magiczne dźwięki” był pierwszym polsko-niemieckim projektem stowarzyszenia i został wsparty finansowo przez platformę edukacyjną Plattform Kulturelle Bildung. W projekcie udział wzięły dwie polskie nauczycielki: Małgorzata Picz (Brandenburska Orkiestra Państwowa) oraz Katarzyna Penkala (Społeczna Szkoła Muzyczna w Słubicach).

Małgorzata Picz