KATARZYNA NIEWIEDZIAŁ - Pełnomocniczka ds. Partycypacji, Integracji i Migracji Berlina

W berlińskim środowisku jest znana, ale czy Polonia mieszkająca w pozostałej części Niemiec wie, kim jest KATARZYNA NIEWIEDZIAŁ Integrationsbeauftragte?
Jeśli nie, poznajmy bliżej #pierwszą w historii berlińskiego Senatu Polkę na stanowisku Pełnomocniczki ds. Partycypacji, Integracji i Migracji.🇵🇱🇩🇪
Kiedy 1 maja 2019 r. objęła tę prestiżową funkcję dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych dla "Deutsche Welle" skomentowała to następująco:
"To sygnał, że Senat poważnie podchodzi do wyzwań, z jakimi zmaga się ta tak liczna grupa berlińczyków. Polacy i inni Europejczycy z Berlina, zyskują szansę na bycie lepiej zrozumianymi. Jest to także, nie tylko symboliczne, uznanie dla kwalifikacji migrantów, pokazanie ich jako równoprawnych mieszkańców miasta, którzy mogą piastować kluczowe funkcje".*
Jako 12 letnia dziewczynka krótko po upadku muru berlińskiego wyjeżdża z rodzicami do Niemiec i dziś doskonale zdaje sobie sprawę, jak to jest zaczynać od nowa, jak duże są trudności w odnalezieniu się w nowym środowisku i jak wygląda codzienność emigracyjna.
Od początku piastowania swojej funkcji przekonuje, jak wielką szansą dla społeczeństwa niemieckiego są migranci.
Za cel stawia sobie:
🎯 wzmocnienie Berlina jako kosmopolitycznej metropolii i aktywna walka z rasizmem i uprzedzeniami;
🎯 tworzenie przestrzeni do wspólnych działań;
🎯 starania, by sektor publiczny stał się atrakcyjnym pracodawcą dla wszystkich, niezależnie od ich wieku, płci, pochodzenia kulturowego, religijnego czy etnicznego.
To, co Pełnomocniczka wielokrotnie podkreśla przy różnych okazjach, to że emigranci mają ogromny potencjał, a odnalezienie się w nowej rzeczywistości jest łatwiejsze, jeśli uczestniczy się w życiu społecznym – czy to działając w stowarzyszeniu, wolontariacko, czy w politycznych gremiach.**
Niewątpliwie jej osobiste doświadczenia są dziś podstawą działań na rzecz wielojęzyczności. Zabiega o to, by języki pochodzenia były zakorzenione we wsparciu systemowym i niemieckim szkolnictwie.
____________________
Więcej o Katarzynie Niewiedział i jej pracy dowiecie się wchodząc na:
📸 Fot. Jonas Holthaus

Dr Adrianna Tomczak

Zastępczyni Kierowniczki

Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Geschäftsstelle der Polonia in Berlin - Biuro Polonii w Berlinie

Bundesministerium des Innern und für Heimat

Englische Str. 30

10587 Berlin