Jubileuszowy festyn Muzeum Ziemi Górnośląskiej

40 lat Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen

Dla Muzeum Ziemi Górnośląskiej (Oberschlesisches Landesmuseum, w skrócie: OSLM) w Ratingen rok 2023 jest rokiem podwójnego jubileuszu! 40 lat temu, 11 marca 1983 roku, muzeum rozpoczęło swoją działalność, początkowo na mniejszą skalę w „Haus Oberschlesien”. 16 lipca 1998 roku, czyli 25 lat temu, OSLM wprowadziło się do nowo wybudowanego, nowoczesnego budynku muzealnego przy Bahnhofstraße 62. Efektowny budynek, składający się z trzech przenikających się sześcianów ze szkła, stali i betonu, został zaprojektowany przez biuro architektoniczne z Kolonii – Walter von Lom & Partner. Na trzech kondygnacjach do dyspozycji jest 1600 m2 powierzchni przeznaczonej na wystawy stałe i czasowe.

Muzeum Ziemi Górnośląskiej jest centralnym muzeum historii i kultury Górnego Śląska w Niemczech. Muzeum gromadzi i zachowuje dziedzictwo kulturowe regionu w sercu Europy, który na przestrzeni wieków kształtowany był przez wiele wpływów kulturowych, językowych i politycznych. W swoich wystawach i wydarzeniach zajmuje się tematami kulturalno-historycznymi, które oprócz związku z Górnym Śląskiem mają również znaczenie globalne. Należą do nich takie zjawiska jak migracja i integracja, tożsamość i tradycja, procesy transformacji gospodarczej i społecznej. Dzięki tym tematom budujemy most między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością oraz tworzymy punkty styczne dla dzisiejszych pokoleń.

Letni festyn jubileuszowy – 15.06. – 21.06.2023

W tym szczególnym jubileuszowym roku już teraz zapraszamy na nasz SOMMERFEST, z kreatywnymi warsztatami, wyjątkowymi tematycznymi oprowadzeniami i muzyką na żywo. Na scenie wystąpią między innymi Oberschlesisches Blasorchester, Frela Blue i Line Out.

Serdecznie zapraszamy 17.6. [od 15 do 21] i w każdy inny dzień!

Wstęp wolny!

 

Stiftung Haus Oberschlesien 

Oberschlesisches Landesmuseum 

Bahnhofstraße 62

40883 Ratingen (Hösel)

Telefon: +49(0)2102-9650

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.oslm.de