#Jestem Polonią. Z nami - o nas. 

Biuro Polonii w Niemczech rusza z cyklem spotkań, na które serdecznie zaprasza organizacje polskie działające na terenie Niemiec.  Co miesiąc w formie hybrydowej (zarówno stacjonarnie, jak i online) porozmawiamy o tym, co jest dla Polonii ważne, w jakim kierunku jako wspólnota migracyjna podążamy, jakie są nasze największe wyzwania, i jak możemy wzajemnie się wspierać. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu zagadnieniu, co pozwoli w szerszej perspektywie poznać potrzeby Polek i Polaków w Niemczech. 

Pierwsze spotkanie odbędzie się 31.05.2023 o godz. 19.00 w SprachCafé Polnisch w Berlinie. Tytuł spotkania: Jak budować polonijną wspólnotę. Referentka: dr Adrianna Tomczak. Na spotkaniu obecna będzie także kierowniczka Biura dr hab. Brygida Helbig.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja zarówno na udział stacjonarny, jak i online. Prosimy o przesłanie emaila na adres Biura Polonii:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Cieszymy się na spotkanie i rozmowy z Wami!

Biuro Polonii w Berlinie powstało w wyniku podpisania w Warszawie umowy bilateralnej między Polską i Niemcami 12 czerwca 2011 roku. Celem umowy była intensyfikacja działań na rzecz wspierania obywateli niemieckich pochodzenia polskiego i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce. Umowa sprecyzowała i pogłębiła postanowienia Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku. Zadanie stworzenia Biura zostało powierzone Konwentowi Organizacji Polskich w Niemczech. Głównym celem Biura jest reprezentowanie interesów organizacji polskich w Niemczech. Biuro pomaga organizacjom polonijnym i instytucjom w zakresie pracy i działania na terenie Niemiec. Głównym zadaniem Biura jest udzielanie porad i wspieranie stowarzyszeń, organizacji i grup nieformalnych. Od początku marca 2023 roku Biurem Polonii w Berlinie kieruje dr hab. Brygida Helbig, polsko-niemiecka pisarka, badaczka literatury i kultury, trenerka pisania i rozwoju.