Grudzień w Muzeum Górnośląskim

Państwowe Muzeum Górnośląskie ogłasza:

Ratingen. Na koniec roku Muzeum Górnośląskie proponuje szeroki wachlarz wydarzeń. Wśród najważniejszych wydarzeń jest gościnny wykład dr Lutza Schradera w niedzielę, 10 grudnia, o godz. 15:00 oraz prezentacja projektu Izabelli Kühnel na temat życia i twórczości Franza Landsbergera w piątek, 15 grudnia, o godz. 17:00 . Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Pod tytułem "Wzrost konfliktów etnopolitycznych: déjà vu czy nowe zjawisko?", 10 grudnia o godz. 15:00 dr Lutz Schrader najpierw spojrzy wstecz na lata przed i po zakończeniu konfliktu Wschód-Zachód i umieści ówczesną sytuację na tle upadku dwubiegunowego porządku światowego i pojawienia się wielu nowych państw (narodowych). W drugim etapie uwaga skupia się na odrodzeniu konfliktów etnopolitycznych w ciągu ostatnich półtorej do dwóch dekad. W poszukiwaniu przyczyn omawiane są różne hipotezy, w tym wzrost populistycznych i autokratycznych państw i ruchów. Wreszcie, trzecim krokiem będzie rozważenie, w jaki sposób konflikty etniczno-narodowe mogą zostać skutecznie powstrzymane i ponownie spacyfikowane.

Prezentacja projektu w dniu 15 grudnia o godz. 17.00 skupi się na historii miasta Bytomia i jego mieszkańców w czasach rewolucji przemysłowej, wizjonerach, którzy zbudowali pierwszy teatr miejski i salę koncertową na Górnym Śląsku w Bytomiu, a przede wszystkim na jego założycielu Franzu Landsbergerze. W 1925 roku temu ważnemu obywatelowi Bytomia w podzięce za jego zasługi poświęcono tablicę pamiątkową w foyer teatru, która została usunięta przez narodowych socjalistów w latach trzydziestych XX wieku. Wykład opowiada również historię potomków Franza Landsbergera, którzy odwiedzili Bytom w 2016 i 2022 roku i pomogli przywrócić pamięć o swojej rodzinie. "Planowana książka pokazuje historyczne współzależności regionu, który często zmieniał przynależność państwową. Opowiada o lokalnej historii, różnorodności kultur, tolerancji i akceptacji, ale także o dramacie Holokaustu, który miał tu miejsce. Pokazuje problemy regionu przygranicznego na tle osobistych doświadczeń rodziny" - przedstawia prelegentka Izabella Kühnel.

Nie przegap ostatnich publicznych wycieczek 10 grudnia o 13:00 i 17 grudnia o 15:00 . Jeśli chcesz zagrać w dwóch Escape Roomach w muzeum jeden po drugim, powinieneś zarejestrować się na Escape Room Double 16 grudnia na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Osoby poniżej 16. roku życia, które chcą rozwiązać zagadkę bez opieki osoby dorosłej, mogą wziąć udział w zabawie logicznej w środę, 20 grudnia (tu również wymagana jest rejestracja).

Katarzyna Lorenc M. A.

Komunikacja i Marketing

Fundacja Dom Górnośląski

Państwowe Muzeum Górnośląskie

Bahnhofstraße 62 ∙ D-40883 Ratingen

Telefon: +49 (0) 2102 965-233

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.oslm.de

Foto: OSLM Leonie Lange