Język i historia - Polski w niemieckim systemie edukacyjnym - KOPOL Ostritz - 4./05.11.2024

24 10 10 Tagungsprogramm

Szanowni Państwo,

w imieniu Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol) pragnę serdecznie zaprosić na

Konferencję "Język i historia - Polski w niemieckim systemie edukacyjnym"

4 - 5 listopada 2024 r.

Międzynarodowe Centrum Spotkań St. Marienthal, Ostritz

"Zakotwiczenie Polski i jej historycznych związków z Niemcami na mentalnej mapie niemieckiego społeczeństwa" wymaga dalszych wysiłków, twierdzi Dietmar Nietan, poseł do niemieckiego Bundestagu i koordynator rządu federalnego ds. współpracy z Polską [1]. KoKoPol zgadza się z tą oceną, kładąc szczególny nacisk na język polski, nauczanie języków i promocję języka polskiego jako odziedziczonego i obcego. Tematyka polska zajmuje niewiele miejsca na lekcjach w niemieckich szkołach: tylko jedna trzecia ankietowanych niemieckich uczniów uzyskuje w szkole informacje o polskiej historii i kulturze [2]. Zaledwie kilka kilometrów od granicy język polski jako język obcy jest w profilu językowym gimnazjów nieobecny.

W listopadzie 2023 r., podczas pierwszej z trzech zaplanowanych konferencji poświęconych polskim tematom i polszczyznie w niemieckich szkołach, zwracaliśmy uwagę na „miejsca niepamięci”, w których wiedza o wschodnim sąsiedzie byłaby pożyteczna, a jednak pozostaje nieobecna. Teraz natomiast przyjrzymy się ramowym warunkom programowym, praktykom szkolnym i polsko-niemieckiej serii podręczników „Europa - unsere Geschichte / Europa. Nasza historia” jako tym miejscom w niemieckim krajobrazie edukacyjnym, w których język polski i polska tematyka mają szansę zaistnieć.

Konferencja ma na celu przedstawienie przeglądu istniejących programów, dokonanie porównań, podkreślenie potencjału i zaprezentowanie przykładów dobrych praktyk. Nacisk zostanie położony na szkolnictwo publiczne, ale uwzględniony zostanie również wkład szkół prywatnych oraz organizacji polonijnych.

Konferencja skoncentruje się na czterech głównych tematach:

 1) porównanie programów nauczania wybranych krajów związkowych pod kątem możliwości oferowania języka polskiego jako obcego;

  • 2) analiza obszaru nauczania języka polskiego jako odziedziczonego (HSU Polnisch), z uwzględnieniem programów nauczania, aktorów, współpracy między ministerstwami edukacji a środowiskiem polonijnym oraz możliwości kształcenia nauczycieli;
  • 3) nakreślenie zakresu dodatkowych możliwości spotkań z językiem polskim, takich jak koła zainteresowań (np. w szkołach całodziennych), dni projektowe i wymiana młodzieży;
  • 4) zbadanie potencjału polsko-niemieckiej serii podręczników „Europa  ̶  Unsere Geschichte / Europa. Nasza historia” na lekcjach języka polskiego.

Podczas konferencji zapowiedziane zostaną pionierskie badania na temat zapotrzebowania na oferty nauczania języka polskiego odziedziczonego w Niemczech, planowane przy udziale Instytutu Badań, Analiz i Nauki o Danych (UADS) w Duisburgu oraz Katedry Językoznawstwa Słowiańskiego na Uniwersytecie w Konstancji.

Zakwaterowanie i wyżywienie w Międzynarodowym Domu Spotkań St. Marienthal są bezpłatne.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji. Zachęcamy również do przekazania niniejszego zaproszenia innym zainteresowanym osobom.

Link do rejestracji oraz program można znaleźć pod adresem:

https://kokopol.eu/event/fachtagung-2024

Mit freundlichen Grüßen / Z wyrazami szacunku

dr Magdalena Telus

Wissenschaftliche Leitung / kierownik naukowy

Telefon: +49 35823 77261

Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KoKoPol
Kompetenz- und Koordinationszentrum Polnisch //
Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego

www.kokopol.eu