Nasze ekspertki biorące udział w spotkaniu „Uznanie dyplomów i rynek pracy..." online 30.08.2023

„Uznanie dyplomów i rynek pracy w Niemczech. Szanse i możliwości” – ekspertki biorące udział w spotkaniu online 30.08.2023.
Wychodząc naprzeciw licznym pytaniom kierowanym do Biura Polonii w Berlinie organizujemy spotkanie online 30.08.2023 o godzinie 19.00 na temat uznawania dyplomów i rynku pracy w Niemczech. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprosiliśmy specjalistki zajmujące się na co dzień w swojej pracy zawodowej nowymi możliwościami otwierającymi się przed osobami poszukującymi pracy w Niemczech: Magdalenę Draniewicz, Krzysztofę Bieniak, Dorotę Kot, Magdalenę Zarebę, Kasię Anielę Kozioł i dr Kamilę Schöll-Mazurek. Po spotkaniu będziecie mogli się Państwo zgłosić poprzez media społecznościowe do naszych mentorek, których biogramy wraz adresami podajemy poniżej. Jesteśmy przekonani, że nasze ekspertki podczas rozmów online 30.08.2023 prowadzonych ze studia w Sprachcafe Polonisch w Berlinie poruszą wiele przydatnych praktycznie kwestii osobom poszukującymi pracy w Niemczech. Zapraszamy do rejestracji na to niepowtarzalne wydarzenie poprzez link: https://forms.gle/D2vuHA9BoJKzsS8HA.

MAGDALENA DRANIEWICZ
Jest pedagogiem akredytowanym przez niemieckie Ministerstwo Edukacji, Kształcenia, Nauki, Badań i Kultury, certyfikowanym coachem ICC International, certyfikowanym doradcą zawodowym współpracującym z niemieckimi Urzędami Pracy oraz Job Center, trenerką Zarządzania Stresem certyfikowana przez niemieckie Kasy Chorych, absolwentką 2-letniego Studium Porozumienia bez Przemocy (NVC) w Osterberg Institut (Niemcy).
Wyemigrowała do Niemiec w roku 2005. Całe swoje doświadczenie życiowe i zawodowe na emigracji łączy ze swoimi umiejętnościami trenerskimi i coachingowymi, po to, by inspirować i pomagać Polakom żyjącym na emigracji w budowaniu szczęśliwego i godnego życia.
 
Ma kilkunastoletnie doświadczenie pracy z instytucjami sektora publicznego i niepublicznego z obszaru doradztwa imigracyjnego, coachingu kariery, psychiatrii oraz koordynacją niemieckiego projektu rządowego dedykowanego uchodźcom z Bliskiego Wschodu i w Afryki Północnej z napływu 2015-2018.
 Jest mentorką, coachem i doradcą zawodowym wspierającą Polaków na emigracji. Pracuje online, prowadząc indywidualne sesje coachingowe dla osób zainteresowanych doradztwem i mentoringiem zawodowym na emigracji. Wspiera jako coach grupy migrantów w Niemczech, pomagając im w lepszej integracji, podczas regularnych zajęć szkoleniowych. Prowadzi treningi zarządzania stresem oraz uczy technik relaksacji osoby żyjące na emigracji. 
_______
Link do miejsca w sieci: https://www.facebook.com/happyemigracja 
 

KRZYSZTOFA BIENIAK
Jest doradczynią ds. uznawania kwalifikacji zagranicznych i integracji na niemieckim rynku pracy. W swojej pracy podkreśla istotność zatrudnienia adekwatne do
posiadanych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego oraz widoczność polskich pracowników.
Aktualnie pracuje we Frauenzentrum Marie e.V. w Berlinie. Wcześniej była kierowniczką projektu IQ Anerkennungs-und Qualifizierungsberatung w Brandenburgii Północno-Wschodniej. Dodatkowo pracuje jako egzaminatorka języka niemieckiego. Krzysztofa studiowała socjologię i germanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i kształci sie jako doradczyni systemowa.
________
Link do miejsca w sieci: https://www.facebook.com/jan.zkolan

 

DOROTA KOT
Kierowniczka projektów, certyfikowana trenerka i agil coach. Pracuje w środowisku międzykulturowym. Założycielka"Kolek_tief" - projektu wspierającego i łączącego ludzi z różnych środowisk.  Pomaga łączyć wizje i koncepcje, stymulować wzajemną inspirację i wzrastać w kolektywie. Jest propagatorką zasady: "Learning by doing". Wieloletnia wolontariuszka, na berlińskim rynku pracy przeszła, jak zapewne wiele innych osób z przeszłością migracyjną, przez wiele różnych stanowisk począwszy od najniższych, najmniej opłacanych. Komunikacja i nawiązywanie kontaktów od zawsze były jej mocnymi stronami i obecnie wykorzystuje je do wspierania innych, którzy są (wciąż) na podobnie żmudnej drodze. 
Współpracowała z Polską Radą Społeczną (Polnischer Sozialrat e.V.), Städtepartner Stettin e. V., OstPost Café (OstPunkt e. V.), organizowała wiele spotkań społeczno-kulturalnych na Kreuzbergu i Weddingu,u, brała udział w projekcie mentorskim ASDIQA. Koordynowała i koordynuje inicjatywy i projekty w zakresie: public relations, marketing, edukacja polityczna, praca z młodzieżą, wycieczki po mieście, projekty w społeczności LGBTQ+, warsztaty filmowe. Po fazie prób i błędów, w ciągu ponad 10 lat, rozwinęła kolektyw – sieć zaufanych kontaktów, który pomaga jej realizować koncepcje i strategie z dużą dozą kreatywności i profesjonalnego know-how.
_________
Link do miejsca w sieci: https://www.facebook.com/kollek.tief.de

MAGDALENA ZARĘBA 
Jest managerką i szefową projektu "ProRecognition" zajmującego się doradztwem dla osób zainteresowanych uznaniem kwalifikacji zawodowych w Niemczech zdobytych podczas nauki w szkołach zawodowych, technikach i szkołach wyższych w Polsce. Udziela wsparcia w zakresie procedur oceny dyplomu i uznania kwalifikacji, pomaga znaleźć instytucję właściwą dla rozpatrzenia konkretnej sprawy, informuje jakie dokumenty i w jakiej formie należy skompletować. Wszystkie usługi są świadczone bezkosztowo i realizowane we współpracy z Federalnym Ministerstwem Edukacji i Badań Naukowych (BMBF). 
_________
Link do miejsca w sieci: https://www.facebook.com/ProRecognitionPolska  

 

KASIA ANIELA KOZIOŁ 
Dyplomowana pedagog z wieloletnim doświadczeniem zawodowym jako pedagog socjalny w pracy z Jugendamtem i innymi instytucjami socjalnymi, wspiera od wielu osoby na emigracji (nie tylko pochodzące z Polski). Od kilku lat doradczyni zawodowa (Jobcoach), pracuje wielojęzycznie. W coachingu zawodowym zajmuje się znalezieniem odpowiedniego dla każdego klienta „systemu”, który umożliwi kształtowanie życia w sposób samodzielny i odpowiedzialny, jak również zgodny z własnymi wartościami i potrzebami. Praca z klientem to indywidualny proces. Towarzyszy we wszystkich fazach rozwoju zawodowego i osobistego, bez względu na to, w jakim momencie życia klient(ka) się znajduje. Praca w pojedynkę to przeszłość. Współpraca z innymi doradcami, instytucjami, stowarzyszeniami jest podstawą do naprawdę skutecznej pracy z ludźmi. Kasia Aniela Kozioł buduje sieci wspierających kontaktów, aby móc z czystym sumieniem i otwartym sercem prowadzić ludzi do ich indywidualnych sukcesów. W jej ocenie nie ma na świecie nic nieznaczących działań. Każda praca daje nam możliwość wyrażania naszych osobistych talentów, tworzenia naszych dzieł sztuki i urzeczywistniania geniusza, którym jesteśmy. W ten sposób stajemy się źródłem inspiracji dla innych i wpływamy na życie ludzi wokół nas.
_________
Link do miejsca w sieci: https://www.facebook.com/profile.php?id=100049475021800


KAMILA SCHÖLL MAZUREK
Dr Kamila Schöll-Mazurek, politolożka, badaczka migracji oraz pracowniczka naukowa Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Polskich / Viadrina Center of Polish and Ukrainian Studies na Europejskim Uniwersytecie Viadrina. Prowadzi tam badania naukowe oraz zajęcia na temat sytuacji migrantek i migrantów w Europie jako wykładowczyni Programu Jean Monnet.
Dyrektorka berlińskiego Biura Polskiej Rady Społecznej w Berlinie, gdzie zajmuje się lobby na rzecz społecznej partycypacji migrantów z krajów Unii Europejskiej. Rzeczniczka i współzałożycielka Polskiej Federalnej Sieci Partycypacji i Spraw Socjalnych w Niemczech. Stypendystka Komisji Europejskiej i Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki. Autorka i współautorka publikacji, dokumentów strategicznych i ekspertyz dotyczących stosunków polsko-niemieckich, sytuacji obywatelek i obywateli UE w Niemczech, zabezpieczenia społecznego i nierówności społecznych w Europie. 
Uważa, że kapitał społeczny Polek i Polaków przyjeżdżających do Niemiec, mimo ich uprzywilejowanej pozycji jako obywatelek i obywateli UE, nie jest doceniany i nie wykorzystywany w pełni w niemieckim społeczeństwie. A szkoda, bo to jest właśnie ten potencjał, którego Niemcy i Europa - w dobie braku wykwalifikowanej siły roboczej i w czasach, kiedy spójność społeczna jest na wagę złota - bardzo potrzebują. 
Link do miejsca w sieci: https://www.facebook.com/polnischersozialrat

 

ADRIANNA TOMCZAK  - autorka i moderatorka Spotkania Polonijnego
Cieszymy się na spotkanie i rozmowy z Wami niezależnie od zakątka w Niemczech, w którym mieszkacie.
Do zobaczenia 30.08 o godzinie 19.00 online lub osobiście SprachCafé Polnisch Schulzestraße 1 w Berlinie!

Dr Adrianna Tomczak
Biuro Polonii w Berlinie
Bundesallee 216-218
10719 Berlin
tel.: 030/1868114183

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://www.facebook.com/poloniadeutschland