Dzień kultury polskiej w Braunschweiger Dornse z POLDEHem

Piątek, 17 listopada, był olśniewającym i tętniącym życiem dniem w Braunschweig Dornse. Po raz kolejny sala Starego Ratusza otworzyła swoje podwoje dla gości Dnia Kultury Polskiej, organizowanego przez niemiecko-polskie stowarzyszenie pomocy POLDEH e.V. 
Ta świąteczna impreza organizowana przez Poldeh stała się tradycją i jest obecnie znana poza granicami kraju. Tegoroczna impreza również spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, a uczestniczyli w niej członkowie i przyjaciele stowarzyszenia oraz goście honorowi, w tym burmistrz miasta Braunschweig, pani Annegret Ihbe, konsul z Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu, pani Marzena Szczypulkowska-Horvath oraz przedstawicielki Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu, pani Jagna Wajda i pani Nadzieja Hajduczenia. W ten uroczysty wieczór Dornse rozbłysło światłem małych i dużych gwiazd oraz planet: Gospodarze wieczoru chcieli upamiętnić człowieka, który podważył tradycyjne spojrzenie na kosmos - renesansowego naukowca Mikołaja Kopernika. Główne punkty programu poświęcono temu wybitnemu astronomowi, a także jego rodzinnemu miastu Toruń.

W przemówieniach powitalnych otwierających ceremonię, przewodniczące stowarzyszenia Anna Aneta Bertram i Katrin Matusik poinformowały o dobrej współpracy między stowarzyszeniem, głównych obszarach dotychczasowej pracy i przyszłych projektach. Podkreśliły wartości, którymi kieruje się stowarzyszenie: uznanie, spójność i kreatywność, których najlepsze przykłady zostały pokazane później wieczorem. 
Uczyli się i ćwiczyli, z niecierpliwością czekali na swój występ w każdej wolnej chwili, by w końcu zabłysnąć na uroczystości swoim małym przedstawieniem teatralnym "Śladami Mikołaja Kopernika": młodzież Poldeh tak, jak żyje i oddycha. Dziękujemy, drogie dzieci, za wzruszający i niezwykle błyskotliwy występ!
Fotograf Jurek Uske zaprosił nas na wirtualną wycieczkę do Torunia w swoim krótkim filmie "Wirtualna wizyta w Toruniu". Po jego nastrojowym hołdzie dla miejsca narodzin Kopernika nastąpiły muzyczne atrakcje. Wśród muzyków wieczoru można było usłyszeć młode talenty POLDEH: Alex Renkwitz na fortepianie, który za swój występ został nagrodzony wielkimi brawami publiczności. 

Ukraiński zespół taneczny Aktors Studio, kierowany przez Ludmiłę Bojczenko, pokazał swoje miejsce w kosmosie dzięki mistrzowskiemu spektaklowi "Układ planetarny". Młodzi ludzie tańczyli, tworzyli i wcielali się w planety naszej galaktyki - taneczny poemat do naszego rozgwieżdżonego nieba. 
Muzyczną atrakcją wieczoru były interpretacje wybitnej wokalistki Pani Barbary Droździńskiej-Twardosz, znanej już z poprzednich lat. Sympatyczna i uduchowiona wokalistka, obecnie bardzo popularna w Braunschweigu, wykonała m.in. piosenki Anny German "Ballada o niebie i ziemi" oraz "Aleja Gwiazd" Zdzisławy Sośnickiej. 
Imponujące było to, ile pasji i radości artyści i dyrekcja włożyli w przygotowanie i organizację tego dnia. Szczęśliwe twarze maluchów, ożywiona wymiana zdań na przyjęciu i cudownie odprężająca atmosfera sprawiły, że cała ich praca się opłaciła.
Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie POLDEH e.V. pragnie podziękować wszystkim publicznym i prywatnym sponsorom, a także niestrudzonym członkom stowarzyszenia, bez których wsparcia to popularne wydarzenie o ponadregionalnym zasięgu byłoby nie do pomyślenia.

Katrin Matusik

POLDEH e.V Braunschweig
Deutsch-Polnischer Hilfsverein
Westbahnhof 13
38118 Braunschweig
Tel.: 0173 91 22 366
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.poldeh.de