Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie

Dom Polsko-Niemiecki - Deutsch-Polnisches Haus jest najważniejszym niemieckim projektem z zakresu polityki pamięci dotyczącym stosunków polsko-niemieckich. 🇵🇱🇩🇪
W najbliższych dniach będziemy się z Państwem dzielić informacjami dot. działań Deutsch-Polnisches Haus i zaprosimy na 2 WYDARZENIA, jednak dziś chciałbyśmy przedstawić osoby, które pracują nad jego koncepcją.
Pierwszą z nich jest dr Agnieszka Wierzcholska
Jest historyczką i zajmuje się polsko-żydowskimi stosunkami, Zagładą, prasą jidyszową oraz historią polsko-niemiecką. Jest wieloletnią pracowniczką naukową w Instytucie Europy Wschodniej na Freie Universität w Berlinie, naukowczynią w Niemieckim Instytucie Historycznym w Paryżu.
Od marca 2023 roku pracuje w Fundacji „Pomnik Pomordowanych Żydów Europy”.
Jej książka "Wspomnienia i kamienie. Życie i śmierć polsko-żydowskiego miasta. Tarnów 1918-1956" została uhonorowana nagrodą za najlepszą pracę doktorską Ambasadora RP w Niemczech w 2019 roku.
Drugą osobą jest Robert Parzer.
Jest historykiem i polonistą. Zajmuje się historią narodowego socjalizmu w Niemczech i Polsce.
Pracował w różnych instytucjach, w tym w Instytucie Historii Współczesnej Monachium-Berlin, Głównym Archiwum Państwowym Hesji w Wiesbaden oraz Fundacji Saksońskich Miejsc Pamięci.
Od marca 2023 roku jest pracownikiem naukowym w Fundacji Pomnik Zamordowanych Żydów Europy w Berlinie.
Opublikował różne prace dotyczące nazistowskich zbrodni „eutanazji”, dezercji w czasie II wojny światowej oraz aspektów kultury pamięci w przestrzeniach wirtualnych.
____________________
Więcej o Domu Polsko-Niemieckim i planach z nim związanych oraz realizowanych licznych wydarzeniach kulturalnych możecie sie Państwo dowiedzieć z sieci oraz wchodząc na poniże strony:
📸 Fot. w grafice pochodzą ze strony DPH
 
Geschäftsstelle der Polonia / Biuro Polonii w Berlinie
Bundesministerium des Innern und für Heimat
Englische Str.30
10587 Berlin
Tel. +49301868117961
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.