Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim - film dokumentalny Małgorzaty Bramy

Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Słowo wstępne Ambasadora RP w Berlinie Dariusza Pawłosia. Gość specjalny: Małgorzata Brama (reżyser) / 1.08.2023, 17:00 . Film dokumentalny, OT: Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim, R: Małgorzata Brama, PL 2018, 37 min, OmeU. 

1 sierpnia 1944 roku w okupowanej przez Niemców Warszawie wybuchło powstanie zbrojne. Armia Krajowa i struktury polskiego państwa podziemnego zorganizowały najcięższą konspiracyjną walkę z okupantem podczas II wojny światowej. Podczas dwumiesięcznego powstania w wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, trudnych warunków bytowych i masakr dokonywanych przez niemieckie oddziały zginęło blisko 200 tys. mieszkańców stolicy.

W powstaniu brali udział także obcokrajowcy. Film jest hołdem dla tych, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli o wolność. Oparty jest na relacjach ostatnich żyjących żołnierzy, którzy brali udział w walkach o Warszawę, a także na wspomnieniach i badaniach historyków. Archiwalne materiały filmowe zostały uzupełnione scenami fabularyzowanymi z międzynarodową obsadą.

Film powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich i był współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundację PZU oraz poprzez crowdfunding. Produkcja wersji anglojęzycznej była możliwa dzięki dotacji Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Producentem filmu jest Fundacja Kultury ERINA B.

Trailer: https://youtu.be/uEKhEeCOX4g Organizator: Instytut Polski w Berlinie we współpracy z Ambasadą RP w Berlinie. Info: instytutpolski.pl/berlin ,www.facebook.com/profile.php?id=100063966243813

Wstęp: od 16:30
Wstęp: bezpłatny

Miejsce: Galeria Instytutu Polskiego, Burgstraße 27, 10178 Berlin