Agata Lewandowski w Biurze Polonii w Berlinie

Biuro Polonii w Berlinie zostaje wzmocnione przez wybitną dziennikarkę, reżyserkę i krytyczkę filmową, która od ponad 30 lat żyje w polsko-niemieckiej rzeczywistości. Agata Lewandowski redaguje platformę internetową „Polonia Viva” i integruje polskie dziennikarki i dziennikarzy w Niemczech. „Z własnego doświadczenia znam trudną sytuację mediów polskich na terenie Niemiec i podziwiam koleżanki i kolegów dziennikarzy, którzy od wielu lat pracują społecznie. Mam nadzieję, że w przyszłości stworzymy wspólną politykę medialną, która umożliwi aktywny rozwój mediów polonijnych w Niemczech”, mówi Agata Lewandowski.

„Agata Lewandowski jest doświadczoną i bardzo zaangażowaną specjalistką w dziedzinie mediów, komunikacji i emigracji”, uważa dr hab. Brygida Helbig, nowa kierowniczka Biura Polonii w Berlinie. „Jej zapał przenosi góry!”, dodaje.

Głównym zadaniem Agaty Lewandowski w Biurze Polonii w Berlinie jest redakcja strony internetowej „Polonia Viva” (www.poloniaviva.eu) i związanych z nią mediów społecznościowych.

Ponadto zajmuje się również:

- wspieraniem kampanii medialnych i komunikacyjnych Biura Polonii,

- wspieraniem organizacji polonijnych w tworzeniu strategii medialnych,

- kontaktami z polskimi i niemieckimi instytucjami kultury.

Agata Lewandowski jest dziennikarką i reżyserką z wykształcenia, doświadczenia, ale przede wszystkim z pasji. Ukończyła dziennikarstwo oraz reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera w Łodzi. Specjalizuje się w tematyce emigracyjnej, czego efektem jest seria filmów dokumentalnych o młodych Polakach urodzonych za granicą „Dzieci emigracji” (Niemcy), „Pokolenie PLT” (Litwa), „PLinUA” (Ukraina), a także filmy „Nieobecny”, poetycka opowieść o wileńskim Wojaczku Sławomirze Worotyńskim oraz biografia Roberta Gamble, „Mów mi Bob”. Otrzymała pierwszą nagrodę Marszałka Senatu RP za artykuł - „Dobry, bo trochę polski Łukasz Podolski”. Pracowała w dziale Public Relations w Centrum Sztuki Współczesnej - Haus der Kulturen der Welt w Berlinie. Od dziewięciu lat redaguje rocznik Polonii niemieckiej „Magazyn Polonia”. Była korespondentką oraz członkinią Rady Programowej TVP Polonia. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Festiwalu Filmów Emigracyjnych - EMIGRA (www.emigra.com.pl), który przez dziewięć lat odbywał się w Warszawie, Wilnie, Lwowie, Berlinie, Londynie i Chicago.

„Żyjąc od ponad trzydziestu lat pomiędzy dwoma stolicami Berlinem i Warszawą - czuję się berlińską warszawianką albo warszawską berlinianką w zależności od punktu widzenia”, mówi o sobie Agata Lewandowski, która zaprasza wszystkich reprezentantów Polonii niemieckiej do zaprezentowania swojej działalności na stronie www.poloniaviva.eu.

Kontakt do Agaty Lewandowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Biuro Polonii w Berlinie powstało w wyniku podpisania w Warszawie umowy bilateralnej między Polską i Niemcami 12 czerwca 2011 roku. Celem umowy była intensyfikacja działań na rzecz wspierania obywateli niemieckich pochodzenia polskiego i Polaków w Niemczech oraz mniejszości niemieckiej w Polsce. Umowa sprecyzowała i pogłębiła postanowienia Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku. Zadanie stworzenia Biura zostało powierzone Konwentowi Organizacji Polskich w Niemczech. Głównym celem Biura jest reprezentowanie interesów organizacji polskich w Niemczech. Biuro pomaga organizacjom polonijnym i instytucjom w zakresie pracy i działania na terenie Niemiec. Głównym zadaniem Biura jest udzielanie porad i wspieranie stowarzyszeń, organizacji i grup nieformalnych. Od początku marca 2023 roku Biurem Polonii w Berlinie kieruje dr hab. Brygida Helbig, polsko-niemiecka pisarka, badaczka literatury i kultury, trenerka pisania i rozwoju.