ADI Cup w Bottrop po raz 14.

Po raz 14. na stadionie VfR Polonia Bottrop Ebel zorganizowano Polonijny Turniej Piłki Nożnej „Adi Cup”. Wzięło w nim udział 12 polonijnych drużyn, m.in. Polonia Remscheid. Polonia Hagen. Polonia Krefeld, Polonia Herongen oraz drużyna Polonia Gäste, drużyna tworzona każdego roku specjalnie, aby zagrać na turnieju. Grają w niej byli zawodnicy polskich i niemieckich klubów, którzy często przyjeżdżają z daleka, aby wziąć udział w tej pięknej imprezie. Od samego rana odbywały się rozgrywki. Rozegrano kilkadziesiąt meczów. Do Finału zakwalifikowały się drużyny Polonia Gäste oraz Polonia Herongen. Po zaciętej walce finałowej żadna z drużyn nie osiągnęła zwycięstwa.
Dopiero w rzutach karnych wygrała drużyna Polonia Gäste wynikiem 3:2. W jej imieniu kapitan drużyny Thomas Konietzny odebrał Puchar oraz gratulacje z rąk Dariusza Wali, organizatora Turnieju i prezesa VfR Polonia Bottrop Ebel. Na zakończenie Turnieju rozegrano spektakularny mecz Old Boys Polonia Ebel przeciwko Schlesiche Auswahl, czyli byli zawodnicy klubu Polonia Ebel Bottrop przeciwko byłym gwiazdom piłki nożnej grającym w śląskich i niemieckich klubach.
 
Wśród gwiazd znaleźli się m.in. Tomasz Waldoch, Józe Kurzeja, Paweł Janduda czy Roman Geschlecht. Wygrała drużyna Schlesische Auswahl wynikiem 5:3. Cały turniej miał atmosferę pięknego rodzinnego pikniku. Na zakończenie rozgrywek zaproszono wszystkich tradycyjnie do wspólnej zabawy z zespołem Pol-Ton. Drużyna Polonia Ebel Bottrop powstała w latach 90. ubiegłego wieku. Założyli ją głównie późni przesiedleńcy, którzy w tym czasie przyjechali do Niemiec. Niektórzy znali się jeszcze z Polski, inni poznali na kursach języka niemieckiego albo polskich mszach. Początkowo swoją pasję realizowali na ogólnodostępnych boiskach, tzw. „Bolzplatzach”. Spotykali się po pracy, grali w piłkę, potem był grill i piwko. Po jakimś czasie grono się powiększało, zaczęły w tych nietypowych spotkaniach brać udział całe rodziny. Wówczas ktoś zaproponował, żeby stworzyć regularną, polonijną drużynę i wziąć udział w lokalnych rozgrywkach. W 2000 roku grupa inicjatywna pod kierownictwem Eugena Wojcika i Dariusza Wali zarejestrowała klub sportowy pod nazwą FC Polonia Bottrop. Obecnie drużyna ma swój stadion z całym zapleczem. Kilka lat temu połączyła się lokalną drużyną i przybrała oficjalną nazwę VfR Polonia Bottrop Ebel. Obecnie gra w Kreislidze B.
 
Tekst i zdjęcia: Leonard Paszek