6. Festiwal Chopinowski Hamburg 13. - 20.10.2024

Chopin Festival Hamburg
 

6. Festiwal Chopinowski w Hamburgu odbędzie się w dniach 13-20 października 2024 r.
Najważniejszy festiwal pianistyczny w Hamburgu po raz szósty prezentuje koncerty, kursy mistrzowskie i pierwszy niemy film o życiu Chopina.
Festiwal Chopinowski w Hamburgu jest jedynym festiwalem w Niemczech, który koncentruje się na zestawieniu światów dźwiękowych współczesnych i historycznych instrumentów klawiszowych, umożliwiając w ten sposób niezwykłe wrażenia koncertowe i słuchowe. Koncerty po raz kolejny odbędą się w Museum für Kunst & Gewerbe Hamburg, które udostępnia odrestaurowane fortepiany z czasów Fryderyka Chopina, będące częścią jego kolekcji. Dzięki festiwalowi organizator, Chopin Society Hamburg & Sachsenwald e.V., chce przyczynić się do szerszego rozpowszechnienia różnorodnych możliwości dźwiękowych historycznej praktyki wykonawczej w muzyce fortepianowej z udziałem wybitnych artystów.
Festiwal otworzy „La valse de l'adieu”. Jest to pomyślny tytuł odkrytego na nowo i odrestaurowanego filmu niemego z 1927 roku, który ukazuje jeden z najbardziej intensywnych epizodów w życiu Chopina. Pierwszy pokaz odbył się w Paryżu podczas inauguracji nowej Salle Pleyel w październiku 1927 roku. Podczas pokazu w 1929 roku w paryskim „Cinema Balzac” film padł ofiarą pożaru i od tamtej pory uważany jest za zaginiony. Jean-Yves Patte, muzykolog i historyk sztuki, zrekonstruował ten film. Ten niemy film, przy akompaniamencie Tobiasa Kocha na fortepianie Pleyel (1847), zostanie pokazany w teatrze „Haus im Park”.
W centrum festiwalu znajdują się cztery recitale fortepianowe w Museum für Kunst & Gewerbe Hamburg. Zwycięzcy najważniejszych konkursów pianistycznych, tacy jak Dmitry Ablogin, Jakub Kuszlik, Alexander Schimpf i Michelle Candotti, będą mieli wpływ na swoje interpretacje dzięki niepowtarzalnym cechom Steinwaya (1872), Pleyela (1847), Broadwooda (1841) i Brodmanna (około 1815). Shigeru Kawai (2019) ze swoimi nowoczesnymi możliwościami brzmi jako kontrast do instrumentów z XIX wieku.
„Chodzi o tajemnicę muzycznej ekspresji. W tym duchu narodziły się tytuły czterech koncertów w Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg” - mówi prof.
Prezentacja międzynarodowych młodych talentów w Rittelmeyer Hall, która rozpoczęła się w zeszłym roku, będzie kontynuowana w tym roku. Tym razem wystąpi Eugene Nam, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego Fundacji Kurda Aschenbrennera i student Uniwersytetu Muzyki i Tańca w Kolonii.
Kolejną atrakcją będzie koncert na statku MS „Seute Deern”, gdzie pod palcami Madsa Damlunda zabrzmią delikatne i uduchowione dźwięki klawikordu.