W piątek 8 marca dokładnie 30 lat po akcie założenia stowarzyszenia zorganizowano w auli Gustaw Heinemann Gesamtschule w Essen, jubileuszową uroczystość, na którą zaproszono wielu wspaniałych gości, którzy towarzyszą i wspierają przedsięwzięcia “Piasta” oraz obecnych i byłych członków organizacji. Obecny był burmistrz Essen Rudolf Jelinek, Konsul RP w Kolonii Jan Krzymowski, członkowie Rady Integracyjnej, przedstawiciele miasta Gladbeck, Przewodniczący Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewicki, proboszcz Polskiej Parafii w Essen ks. Jerzy Wieczorek, Liliana Barejko Knops ze stowarzyszenia Pedagogów i Nauczycieli Języka Polskiego, Tomasz Piątek p.o. dyrektora Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, artyści, muzycy, poeci, którzy zawsze prezentują swoją twórczość na Piastowych spotkaniach oraz osoby reprezentujące zaprzyjaźnione z “Piastem” stowarzyszenia.
W czasie uroczystości zaprezentowano bardzo bogaty program artystyczny, w którym wystąpił Zespół Taneczny “Perełka” z Duisburga, prezentując bogactwo polskiego folkloru, polonijne Trio Gitarowe 3D oraz Duet Pol-Ton, który wykonał utwory z repertuaru Urszuli, Czesława Niemena oraz zespołu Maanam. Na zakończenie części oficjalno-artystycznej zespół Perełka w rytmie Poloneza zaprowadził uczestników do bufetu, do typowo polskiego, bogato zastawionego stołu. Taka uroczystość często skłania do refleksji, wspomnień, podsumowań oraz podejmowania nowych wyzwań. “Piast” powstał w celu integracji polonijnego środowiska w Essen i całym Zagłębiu Ruhry. Od samego początku nie chodziło jedynie o towarzyskie spotkania, ale o przekazanie Polonusom i młodemu pokoleniu polskiej tradycji, kultury i języka polskiego. Jednym z pierwszych działań było założenie polskiej biblioteki w Essen, która nieprzerwanie działa już 28 lat. Działalność biblioteki opiera się na społecznej pracy Bożeny Dymeckiej oraz Stanisławy Miklaszewskiej, które prowadzą bibliotekę od samego początku. Również 25 lat temu Gmina Polska “Piast” nawiązała kontakt z Lilianą Barejko-Knops. Z jej pomocą wprowadzono do dwóch esseńskich szkół naukę języka polskiego, jako ojczystego.
Wśród wielu działań Piasta, na szczególną uwagę zasługuje promocja polonijnej kultury, która tworzona jest przez artystów, którzy wyemigrowali z Polski i mieszkają w Niemczech. Z ich udziałem organizowane są regularnie koncerty muzyki polskiej, spotkania poetycko-muzyczne oraz wystawy fotografii i obrazów. Oczkiem w głowie “Piasta” jest szczególnie młode pokolenie. Dla nich organizowane są od wielu lat imprezy z okazji Dnia Dziecka oraz Spotkanie ze św. Mikołajem. Ostatnią dumą stowarzyszenia jest powstała w 2023 roku Międzynarodowa Biblioteka w Essen, w której są również regały z polską książką. W 2022 roku stowarzyszenie założyło polską świetlicę dla dzieci w Gladbeck. Świetlica otwarta jest narazie raz w tygodniu. W spotkaniach uczestniczą dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Wszyscy uczestnicy uroczystości zgodnie życzyli “Piastowiczom” kolejnych jubileuszy.
Tekst: Leonard Paszek
Zdjęcia: Robert Siera