22. Rock&Chanson Festiwal „Kolonia-Wrocław-Paryż”

W dniach 5 i 6 grudnia odbył się z wielkim sukcesem po raz 22. Rock&Chanson Festiwal „Kolonia-Wrocław-Paryż” organizowany przez Polsko-Niemieckie Towarzystwo Kulturalne „Polonica” e.V. w Kolonii.

Rock&Chanson Festiwal jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz w całych Niemczech, gdzie młodzi i doświadczeni artyści z Polski, Niemiec i Francji w ideę Trójkąta Weimarskiego wspólnie występują na jednej scenie i tym samym przyczynią się do zbliżenia oraz wzmocnienia więzi tych trzech państw.

Tegoroczny festiwal odbył się pod nazwą „Muzyczny Trójkąt Weimarski”. Podczas konkursu „Młodych Talentów”, który odbył się w pierwszy dzień festiwalu na scenie w kolońskiej sali ratuszowej zaprezentowało się sześciu wykonawców, po dwóch z każdego kraju z repertuarem dwóch piosenek. Międzynarodowe jury wybrało zwycięzców I i II miejsca, zaś publiczność podczas głosowanie, które miało miejsce w przerwie, wytypowało swojego faworyta. Nagrodę publiczności, jak i II miejsce w konkursie zdobyła w tym roku Irena Melcer, laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. I miejsce zajęła Francuska piosenkarka Marie Reno. 

W sobotnim galowym koncercie wystąpiła znana niemiecka piosenkarka Anna Depenbusch oraz duet z Francji Lili Cros& Thierry Chazelle. Gwiazdą obu koncertów była znana i lubiana gwiazda polskiego rocka „Urszula”, która bez trudu swoją muzyką od pierwszej minuty podbiła serca międzynarodowej publiczności. A ta odwdzięczała się burzą oklasków.

Urszula - artystka, której wielkie przeboje towarzyszą Polakom na całym świecie od lat, już na wstępie zawładnęła publicznością. Jej rockowy „Konik na biegunach”, porwał wszystkich ze swoich miejsc. Publiczność chętnie powróciła do lat 80-tych, dzięki przebojom: „Dmuchawce, latawce wiatr” i „Malinowy król”. Urszula wykonała również swoje piosenki „Anioł wie”, „Rysa na szkle”, „Niebo dla Ciebie” Wzruszona kolońską publiczność artystka pożegnała się przebojem „Baw mnie”. 

„Misją Festiwalu jest zbliżenie do siebie polskiej i niemieckie kultury i sztuki. Pragniemy, aby słowa "wymiany kulturalnej" i "międzynarodowego porozumienie" zostały wypełnione życiem.” – podkreśla przewodniczący stowarzyszenia „Polonica” Zbigniew Kossak von Glowczewski.

Organizacja dwudniowego festiwalu na tak wysokim poziomie, jaki prezentuje Rock&Chanson Festiwal, wymaga całorocznej ciężkiej pracy, w którą zaangażowany jest cały zarząd z prezesem von Kossakiem von Glowczewskim na czele. Rock&Chanson Festiwal już dawno osiągnął popularność poza granicami Niemiec, o czym świadczyła obecność przedstawicieli niemieckich i zagranicznych mediów podczas festiwalu.

Patronat nad festiwalem przejęli tradycyjnie, podkreślając charakter i ważność imprezy, Nadburmistrz Kolonii Jürgen Roters, ze strony francuskiej Konsul Generalny Michael Giacobbi oraz Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii Pan Jan Sobczak. 

Po bardzo udanym festiwalu „Polonica” do dziś otrzymuje podziękowania i gratulacje. Jeden z najmilszych listów nadszedł od Konsula Generalnego Francji, który w swoim liście nie tylko złożył gratulacje za ogromne powodzenie imprezy, ale także z całego serca podziękował za wsparcie i rozpowszechnianie kultury francuskiej przez „Polonicę”.

Przypomnijmy, że Festiwal Piosenki „Kolonia – Wrocław – Paryż” odbywa się od 1989 roku. Pierwszą gwiazdą zaproszoną przez Niemiecko – Polskie Towarzystwo Kulturalne „Polonica e.V” nad Ren był Marek Grechuta. Potem w Kolonii gościli ,m. in., Dorota Stalińska, Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Ewa Demarczyk, Edyta Geppert, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Justyna Steczkowska, Katarzyna Groniec, Renata Przemyk, Katarzyna Skrzynecka, Kayah, Mariusz Lubomski, Joanna Liszowska, Stan Borys, Hanna Banaszak, Anna Maria Jopek, Zakopower, Raz Dwa Trzy. Na scenie Festiwalu zrodziło się również wiele gwiazd np zespół Rosenstolz.

Monika Moj