18. filmPOLSKA od 6 do 13 września 2023 w Berlinie

filmPOLSKA, największy festiwal polskiego filmu w Niemczech, osiąga pełnoletność: od 6 do 13 września 2023 roku berlińska impreza będzie świętować swoją 18. edycję. Pomimo przejścia w wiek dorosły, festiwal pozostaje wierny swojemu głównemu celowi: przedstawieniu nowej generacji polskich filmowców szerokiej niemieckiej publiczności. 18. edycja filmPOLSKA będzie również ostatnią w karierze Kornela Miglusa: Miglus, który założył festiwal w 2005 roku, zakończy swoje kuratorskie obowiązki w październiku. Kurator festiwalu podsumowuje festiwalowe lata, podczas których filmPOLSKA zaprezentował 1 709 filmów w 35 lokalizacjach w Berlinie i Brandenburgii: "Melanż klasyki i świeżej krwi zawsze stanowił filmowy rdzeń programu festiwalu. Szczególny nacisk kładliśmy na wymianę z publicznością, innymi słowy: chcieliśmy zdobyć serca widzów dla polskiej sztuki filmowej. I myślę, że nam się to udało".

18. edycja filmPOLSKA odbędzie się jak zwykle w kinach, klubach i przestrzeniach publicznych. Oczywiście ponownie nie zabraknie licznych rozmów z gośćmi, panoramy, przeglądu archiwów, "Sztuki w kinie", imprezy, wystawy, warsztatów i retrospektywy w Zeughauskino. Ponadto w centrum programu znajdzie się "Wojna w filmie dokumentalnym" oraz bogaty program filmów krótkometrażowych.

O festiwalu: filmPOLSKA to największy festiwal filmów polskich w Niemczech, organizowany przez Instytut Polski w Berlinie. Nagrodę Honorową filmPOLSKA otrzymali między innymi: goEAST, Jan Schulz Ojala ("Tagesspiegel"), Knut Elstermann, Erika & Urlich Gregor, Margareta Wach, Artur Brauner, Festiwal Filmowy w Nysie, Program Nipkow i Coco Spezial. Oprócz aktualnych najwybitniejszych polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, filmPOLSKA prezentuje historię polskiego kina poprzez coroczne pokazy prac i retrospektywy. W konkursie szczególną uwagę poświęca się utalentowanym młodym filmowcom. Wylęgarnie talentów oferują również spojrzenie w przyszłość poprzez swoje filmy krótkometrażowe - Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz szkoły filmowe w Łodzi i Katowicach są stałymi gośćmi filmPOLSKA. Swój przystanek na festiwalu mają również twórcy niezależni, tacy jak grupa "Filmowe Podlasie Atakuje!".

filmPOLSKA auf Facebook: facebook.com/filmpolska.berlin
filmPOLSKA als Facebook-Event: www.facebook.com/events/830871778671728
filmPOLSKA auf YouTube: youtube.com/@filmpolskafilmfestival7258

Festivalprogramm https://instytutpolski.pl/berlin/festivalprogramm-2/

Festivalkatalog https://drive.google.com/file/d/1NWE46u2uspuXeJ0I8I7rybYqxs0v0Dt3/view

https://instytutpolski.pl/berlin/2023/07/31/18-filmpolska/