Wspieranie „Języka polskiego jako odziedziczonego” w Niemczech

 
 Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol) przy Fundacji Międzynarodowy Dom Spotkań St. Marienthal zostało zobowiązane przez Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych do promowania w Niemczech polszczyzny jako języka odziedziczonego. Dzięki temu dzieci i młodzież polskiego pochodzenia będą miały dostęp do większej liczby zajęć pozalekcyjnych w języku ojczystym. Ponadto oczekuje się, że działania te wzmocnią w Niemczech pozycję polszczyzny oraz nauczania języka polskiego.
 
Wszystkie informacje i warunki na temat składania wniosku oraz dokumenty aplikacyjne znajdują się w języku niemieckim na stronie: www.kokopol.eu/herkunftssprache
 
Do kogo skierowane jest dofinansowanie: O dofinansowanie mogą ubiegać się stowarzyszenia i organizacje zarejestrowane i działające w Niemczech, które oferują lekcje języka polskiego w języku ojczystym dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 25 lat. W szczególności organizacje polonijne, ze względu na ich wieloletnie zaangażowanie, są adresatami  dofinansowania.

Co obejmuje dofinansowanie: Finansowane i dofinansowywane są wynagrodzenia nauczycieli, koszty materiałów dydaktycznych, wynajem sal, koszty reklamy oraz działania pozalekcyjne bezpośrednio związane z nauczaniem języka polskiego jako języka dziedzictwa kulturowego. W uzasadnionych przypadkach pokrywane są również koszty podstawowego wyposażenia technicznego do określonej wysokości. Nowością jest pokrycie kosztów egzaminu na polski certyfikat w uznanym ośrodku egzaminacyjnym w Niemczech oraz kosztów licencji egzaminatora (np. telc Polski Szkoła B1/B2).

Jak i kiedy przyznawane jest dofinansowanie: Organizatorzy pozaszkolnych lekcji języka polskiego składają wniosek o dofinansowanie do KoKoPol. Wniosek składa się za pomocą formularza, w którym opisana jest oferta i wyszczególnione są wymagane koszty. Ponadto należy przedłożyć określone dokumenty, na przykład dotyczące kwalifikacji nauczycieli lub doświadczenia w nauczaniu. Możliwe jest również tworzenie nowych programów i grup edukacyjnych.

Wnioski na rok 2024 (koniec projektu: 31 grudnia 2024 r.) można składać w dowolnym momencie i zostaną one szybko rozpatrzone przez nasz zespół. Po pomyślnym rozpatrzeniu wniosek może zostać zatwierdzony, a dokumenty zostaną wysłane do wnioskodawcy. Na koniec projektu należy przedłożyć sprawozdanie merytoryczne i dowody liczbowe.

Zgodnie z decyzją Komisji Budżetowej Bundestagu, obecnie dostępne są środki na „Promocję języka polskiego jako dziedzictwa kulturowego” w latach 2024 i 2025. Otrzymaliśmy już wiele projektów i czekamy na kontakt z Państwem! W razie pytań prosimy o kontakt.

Kampania informacyjna „Język pochodzenia polskiego”: W celu podniesienia świadomości na temat wielojęzyczności oraz dostarczenia rodzicom informacji i wiedzy, przygotowaliśmy wstępną ulotkę informacyjną. Na życzenie chętnie prześlemy ją rodzinom lub szkołom.

Wszystkie informacje i warunki na temat składania wniosku oraz dokumenty aplikacyjne znajdują się w języku niemieckim na stronie: www.kokopol.eu/herkunftssprache

KOMPETENZ- UND KOORDINATIONSZENTRUM POLNISCH

Jetzt informieren: +49 (0) 35823-77 251  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.kokopol.eu